rumunia (1)

Sędziszowscy licealiści szlifowali swój angielski w Rumunii

Przełamaliśmy barierę językową i używaliśmy angielskiego w codziennym życiu – cieszą się uczniowie sędziowskiego liceum, którzy początek maja spędzili w Rumunii. Spotkali się tam z rówieśnikami z innych europejskich krajów, którzy uczestniczą w projekcie Erasmus+ „Wspólne działanie na rzecz integracji społecznej”.

Do Rumunii, oprócz grupy z Sędziszowa Małopolskiego, przyjechały delegacje z Norwegii i Łotwy. Sędziszowskie liceum reprezentowało 10 uczniów i nauczyciele: Aldona Homa, Marta Lalicka-Saj, Ewelina Łagowska-Świerk oraz Witold Saj.

Gospodarze spotkania zapewnili jego uczestnikom nie tylko dyskusje i warsztaty, ale też zadbali, by goście z zagranicy poznali Medgidię – miasto, w którym mieści się partnerska szkoła, urokliwą Constantę leżącą nad Morzem Czarnym oraz Bukareszt, stolicę Rumunii.

Panele dyskusyjne oraz spotkania warsztatowe dotyczyły zagadnień związanych z demokracją i integracją społeczną. Uczniowie w międzynarodowej grupie wymieniali się swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonowania współczesnych społeczeństw demokratycznych i uczyli się, w jaki sposób przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.

Licealiści z Sędziszowa Małopolskiego w Rumunii przebywali od 2 do 6 maja. FOTO: LO SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI
 
 

Praktyczny element spotkania realizowany był w szkołach specjalnych, których nauczyciele pokazywali, w jaki sposób rumuński system edukacji stara się przygotowywać niepełnosprawną młodzież do samodzielnego życia społecznego i zawodowego

W trakcie pięciodniowego pobytu w Rumunii polscy uczniowie byli goszczeni przez rodziny uczniów ze szkoły partnerskiej. Dzięki temu zobaczyli, jak wygląda codzienne życie typowej rumuńskiej rodziny.

– Dzięki wyjazdowi do Rumunii poznałem zupełnie inny świat, kulturę. Miałem okazję użyć angielskiego w prawdziwym życiu i przełamać barierę językową. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi, mam nadzieję, utrzymam kontakt – mówi Hubert Stec.

Z wyjazdu zachwycona jest także Karolina Wanik. – To było niesamowite przeżycie. Miałam okazję poznać nowych ludzi oraz, co najważniejsze, przełamać barierę językową. Goszcząca rodzina okazała się wspaniała. Mogłam liczyć na ich pomoc w każdej chwili słabości. Bardzo polecam udział w tego typu projektach, bo mamy okazję nie tylko poznać nowych ludzi, ale także poćwiczyć nasz angielski w prawdopodobnie najlepszy sposób, w jaki można to zrobić – opisuje Karolina.

Erasmus+ to międzynarodowy program, który w Liceum Ogólnokształcącym w Sędziszowie Małopolskim jest realizowany od kilku lat. Koordynatorami są Aldona Homa i Witold Saj, nauczyciele języka angielskiego. Program umożliwia nawiązywanie relacji ze szkołami z całej Europy, pozwala na poznanie kultury i języka innych krajów, a przede wszystkim uczy, jak ważna jest we współczesnym świecie współpraca między państwami na każdej płaszczyźnie życia.