agawa1

Agawa wkrótce zakwitnie  

To będzie kwiat jednego dnia. Potem ogromna roślina obumrze. Pan Krzysztof Tomaka, właściciel centrum ogrodniczego „Skalniak” codziennie przygląda się pąkom ponad trzymetrowej Agawy amerykańskiej, którą rodzina Tomaków hoduje od około 45 lat. Był zaskoczony, kiedy nie mógł wiosną wyciągnąć rośliny z garażu. Okazało się, że z powodu pędu kwiatowego, który oparł się o sufit.

Agawy są jednak dwie. We wtorek okazało się, że również druga wypuszcza pęd kwiatowy. Z pewnością zakwitnie nieco  później. Historia obu roślin zaczęła się w Sędziszowie Małopolskim.  – Posadzili ją teściowie w 1977 lub 1978 roku, stąd „około”, jeśli chodzi o te 45 lat – mówi Krzysztof Tomaka i dodaje: – Początkowo rosła w małej doniczce ceramicznej później w dużej plastikowej. Następnie gdy osiągnęła wysokość 80 cm przesadziliśmy ją do donicy drewnianej umieszczonej na kołach od wozu  drewnianego. Starsi wiedzą o czym  mówię.

W 2005 agawa trafiła do donicy metalowo-drewnianej o pojemności jednego kubika. – Zimą bieżącego roku zauważyliśmy, że nasza agawa wypuściła pęd kwiatowy, który dotarł do sufitu magazynu i trochę się wykrzywił – wyjaśnia pan Krzysztof. Teraz na pędzie wystającym wysoko ponad rozetę mięsistych liści widać skupione w baldachy pąki kwiatów, które lada moment mogą rozkwitnąć. – Kwiaty agawy są żółte rurkowate i pachnące. Jakie będą u nas zobaczymy – mówi Krzysztof Tomaka. W Skalniaku zapraszają tych, którzy chcieliby zobaczyć roślinę osobiście.

Botaniczna nazwa rodzajowa Agave pochodzi podobno od imienia mitologicznej córki Kadmosa i Harmonii (Ἀγαύη). Ojczyzną rośliny są obszary Stanów Zjednoczonych oraz Meksyku.  Bywa nazywana „rośliną stulecia”, bo kwitnie tylko raz, a do wytworzenia kwiatostanu muszą upłynąć dziesiątki lat.

Problem z uprawą agawy amerykańskiej w naszym klimacie jest związany z zimowaniem. Na okres zimy należy ją przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze  dodatniej a roślina z roku na rok jest coraz większa i cięższa – mówi Krzysztof Tomaka. Jak wyjaśnia, w warunkach naturalnych Agawy mogą być nawet trzy razy wyższe niż jego trzymetrowy okaz. FOTO: W. NAJA