wystawa pcek2

Jest nowa wystawa w PCEK Ropczyce. Dotyczy historii lokalnych Żydów

W podziemiach Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach można już oglądać nową wystawę. Ekspozycja „Śladami społeczności żydowskiej w powiecie ropczycko-sędziszowskim” powstała z myślą uczczenia 80. rocznicy likwidacji gett w Ropczycach, Sędziszowie Małopolskim i Wielopolu Skrzyńskim.

Treść wystawy ma charakter lokalny. Obejmuje początki osadnictwa ludności żydowskiej, systematyczny wzrost liczebny i udział Żydów w życiu gospodarczym i politycznym oraz okres okupacji niemieckiej, która doprowadziła do niemal całkowitej ich zagłady. Ekspozycja porusza historię diaspory żydowskiej w poszczególnych miejscowościach powiatu, temat holokaustu, ukazuje liczby tych, którzy przeżyli oraz kwestie pomocy udzielanej przez Polaków.

Wystawa powstała w oparciu o dokumenty znajdujące się w zasobach Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, a także materiały i pamiątki będące w zbiorach osób prywatnych. Oprócz paneli wystawowych eksponowane są nieliczne materiały ukazujące życie i kulturę żydowską, oraz powojenną korespondencję ocalonych ze rodziną Polaków, którzy ryzykując własne życie udzielali pomocy i schronienia.

Wystawa została otworzona w czwartek, 28 lipca i można ją oglądać przez najbliższych siedem miesięcy – do 28 lutego 2023 r.

FOTO: STAROSTWO POWIATOWE ROPCZYCE