gra wielopole plansza

Powstała gra planszowa o Wielopolu Skrzyńskim i okolicach

Ciekawostki historyczne, epizody z życia i twórczości sławnych ludzi pochodzących z regionu, zasoby kulturowe, najcenniejsze zabytki lokalnej architektury sakralnej. To wszystko prezentuje niedawno wydana gra planszowa „Wędrówki po Wielopolu Skrzyńskim, Czudcu i Niebylcu”.

W grę może grać jednocześnie od dwóch do czterech osób, w wieku od 7 lat. Jej głównym elementem jest kolorowa plansza, po której poruszają się gracze. Podczas wędrówki mijają oni m.in. kościoły w Wielopolu Skrzyńskim i Brzezinach, Kantorówkę, wielopolski rynek, figurę Jana Nepomucena. Oprócz planszy gra zawiera cztery drewniane pionki i kostkę, a także 72 karty z pytaniami z czterech różnych kategorii o zróżnicowanym stopniu trudności i oczywiście instrukcję.

Gra to efekt projektu „Warsztaty edukacyjne pod hasłem: Gra planszowa – sposób na edukację i popularyzację regionu”, jaki w 2020 r. realizowała wielopolska parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej. W ramach tego przedsięwzięcia przeprowadzony został cykl warsztatów, w których uczestniczyła głównie młodzież z parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zajęcia prowadzili ks. Piotr Soja oraz Irena Walat, kierownik Kantorówki Ośrodka Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Podczas warsztatów uczestnicy opracowali projekt gry i jej koncepcję graficzną, na podstawie zdjęć zabytków i ciekawych miejsc na terenie działania Lokalnej Grupy Działania C.K. Podkarpacie. Fotografie zostały zrobione aparatem kupionym w ramach projektu. Potem przygotowane materiały trafiły do profesjonalisty – Macieja Czaplickiego, właściciela warszawskiej firmy Art-Sun, autora gry Fantasy Crystals i współautora opracowań graficznych wielu innych gier planszowych. To właśnie on opracował kompleksowy projekt graficzny wielopolskiej gry i podjął się jej wykonania. Powstało 700 egzemplarzy gry.

Projekt zgłoszony przez parafię w Wielopolu Skrzyńskim zyskał uznanie władz LGD C.K. Podkarpacie, które postanowiły przeznaczyć unijne dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Autorem i koordynatorem projektu jest Dorota Łuszcz, odpowiedzialna za pozyskanie środków, cały proces wydania gry i rozliczenie zadania.

Ze względu na pandemię nie udało się przeprowadzić zaplanowanej na listopad i grudzień ub.r. akcji promocyjnej samej gry, jak i całego projektu. Odbędzie się ona, kiedy obostrzenia zostaną złagodzone.

FOTO: KANTORÓWKABrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

seventeen − eleven =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów