dziewczynki ze skrzyszowa

Dzieci z przedszkola w Skrzyszowie mówią śląską gwarą. Odniosły sukces w konkursie

5-letnia Amelia Cieśla i 6-letnia Aleksandra Majka z „zerówki” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym zajęły miejsca na podium w międzywojewódzkim konkursie recytatorskim „Po naszymu”.

Dziewczynki znakomicie poradziły sobie z gwarą śląską, bo w ten właśnie sposób należało zaprezentować konkursowy utwór poetycki. Amelka (na zdjęciu od lewej) recytowała o „murzinku, co się mądrości wkłodo do gowy w swyj afrykońskij szkole ze trowy, co mu w szkole nic do dom niy zadowają” i który „zamiast coli na fest się wielko palma wgramoli kaj się napije bardzo zdrowego mlyczka z łorzecha kokosowego”. Aleksandra deklamowała natomiast tekst o „elefancie, który trompeta mo wielko, tulto z rzyki woda, leje niom do gamby – tako mo wygoda”.

Występy dziewczynek zostały nagrane i wysłane do organizatorów konkursu, którymi byli Miejskie Przedszkole nr 1 w Piekarach Śląskich oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Jurorzy docenili poprawność wymowy gwarowej i dobór tekstów – wartości artystyczne utworów oraz ich dostosowanie do możliwości wykonawczych dziewczynek. Stosowna interpretacja utworów z właściwą ekspresją rozumianej treści dała pożądany ogólny wyraz artystyczny i zapewniła miejsca na podium. Amelia zajęła drugie miejsce, a Aleksandra – trzecie.

FOTO: ZS-P SKRZYSZÓWBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

3 × cztery =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów