plon-netowy

Dobrych zawodników kupowali za pół świni, a przez PGR załatwiali mieszkania. Historia Plonu Klęczany

W gminie Sędziszów Małopolski działa jeden z najstarszych klubów w okolicy – Plon Klęczany. W klubie spod Sędziszowa nigdy nie brakowało ambitnych i oddanych działaczy. Mają co wspominać…  

Klub z Klęczan powstał w 1973 roku. Zakładał go Adam Drozd, który był również pierwszym prezesem. Pomagali mu m.in. Mieczysław Ząbczyk (obecny wiceprezes) i Wiesław Drozd. Na początku drużyna działała pod nazwą LZS Klęczany. Cała piłkarska zabawa, w tamtym czasie opierała się na gminnych rozgrywkach, czyli meczach z sąsiadami zza miedzy. Po paru latach Klęczany zdecydowały się zrobić krok dalej. W 1979 zgłosiły się do oficjalnych, ligowych rozgrywek.

 

Klęczany, według wspomnień jednego z byłych prezesów, Adam Kocura, wiodły prym w lokalnych zmaganiach. Nie można było liczyć na dotację z lokalnego samorządu, choć co roku gmina organizowała specjalny turniej. Wygrać można było m.in. piłki. LZS żeby działać musiał zarabiać pieniądze. Robił to organizując festyny i zabawy, z których dochód przeznaczany był na działalność klubu.

Wcale nie było to najprzyjemniejsze, bo ludzie byli wyposzczeni. Jak zobaczyli alkohol to nie mieli umiaru – wspomina Mieczysław Ząbczyk, wieloletni działacz klubu.

Gminne zmagania miały swój smak, ale nie dawały satysfakcji LZS-owi. Specjalna komórka samorządu wymagała od każdego z zespołów pisania raportów ze swojej działalności.

Gmina zapraszała również do siebie wszystkie drużyny na specjalne turnieje, sprawdzające wiedzę o sporcie i piłce. Była to również okazja do spotkania się z działaczami z innych miejscowości – wspomina Aadam Kocur. Na podstawie tych sprawozdań gmina oceniała działalność klubów. Wspierała je również czasem sprzętowo.

Wkurzyłem się, gdy usłyszałem o działaniach jednego z klubów, które odbywały się tylko „na papierze”. Byłem bardzo młody, trochę bałem się reakcji władz, ale podarłem naszą książkę i powiedziałem, że opuszczamy gminne rozgrywki i rejestrujemy się w Rzeszowie do oficjalnych rozgrywek – wspomina A. Kocur.

 

Jak wyglądała droga Plonu do ligi okręgowej?

Kogo klub kupował za pół świni, a na jakie przywileje mogli liczyć inni wartościowi zawodnicy?

Skąd w Klęczanach nowe bramki, a kto załatwił wózek do sypania linii?

Gdzie LZS grał na początku swojej działalności, a kiedy przeniósł się do obecnej lokalizacji? Kto pomógł w wykupieniu potrzebnej działki?

O tym i wielu innych ciekawych smaczkach przeczytasz tutaj (Nr 15 – 9/4/2020)

 

W papierowym wydaniu tygodnika Reporter Gazeta (dostępne w sklepach na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego od czwartku, 9 kwietnia) do przeczytania cały tekst oraz sporo archiwalnych zdjęć, nawet z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

czternaście + dziesięć =