wieza wiercany

Play chce budować maszt, mieszkańcy protestują

W Wiercanach, w pobliżu granicy z Nockową, Będzienicą i Olimpowem, operator sieci Play chce wybudować tzw. stację bazową. Przeciwko inwestycji protestują mieszkańcy, którzy obawiają się o swoje zdrowie. We wtorek, 28 stycznia, w Urzędzie Gminy w Iwierzycach odbędzie się spotkanie w tej sprawie.

Jeśli maszt telekomunikacyjny zostanie postawiony, niektórzy będą mieli go dosłownie pod oknami. W takiej sytuacji znalazła się m.in. Stanisława Majka

Aż się nogi pode mną ugięły, jak usłyszałam, że tą wieżę chcą tu stawiać – mówi pani Stanisława.

W podobnej sytuacji może być córka i zięć Barbary Bieniek, którzy właśnie tu budują swój dom. Kiedy zaczynali, o maszcie jeszcze nikt nie wiedział. Teraz nie wiadomo, co robić z zaawansowaną budową.

– Z jednej strony pasowałoby dokończyć, żeby to, co jest zrobione, nie niszczało. Z drugiej strony, nikt później w takim domu nie będzie siedział. Ani nikt go nie kupi, skoro obok będzie wieża – zastanawia się Barbara Bieniek.

Mieszkańcy nie chcą mieć w pobliżu masztu telekomunikacyjnego, bo boją się o swoje zdrowie. Pani Barbara znalazła w internecie wiele publikacji na ten temat i jest przerażona. Przekonuje, że promieniowanie elektromagnetyczne przyczynia się do powstawania nowotworów, w dodatku tych najbardziej złośliwych. Do Urzędu Gminy w Iwierzycach trafiła już podpisana przez kilkaset osób petycja przeciwko budowie masztu. Kolejne podpisy są wciąż zbierane.

Obaw mieszkańców nie podziela Play, który przekonuje, że planowany obiekt w Wiercanach nie będzie szkodził zdrowiu mieszkańców.

– W internecie można znaleźć dużo pseudonaukowych publikacji, obliczonych na wywołanie sensacji i strachu, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Fakty są takie, że nie ma uznanych naukowo badań, które wskazywałyby na szkodliwy wpływ emisji pola elektromagnetycznego wykorzystywanego w telefonii komórkowej – informuje Katarzyna Tajak-Pietrowska z Biura Prasowego Play.

Korzyścią z budowy stacji przekaźnikowej byłaby natomiast poprawa dostępności i jakości usług świadczonych przez Play w tej okolicy.

Na razie dalszy los inwestycji nie jest przesądzony. W Urzędzie Gminy w Iwierzycach wszczęte jest postępowanie dotyczące ustalenia lokalizacji celu publicznego dla inwestycji Playa.

– Jesteśmy w trakcie zbierania dokumentów do wydania decyzji administracyjnej – mówi Ryszard Filipek, wójt gminy Iwierzyce.

Zanim wójt podejmie decyzję, w urzędzie gminy zorganizowane zostanie spotkanie dla mieszkańców, na którym m.in. będzie przedstawiciel Playa. Zebranie rozpocznie się o godz. 17:00 we wtorek, 28 stycznia, w sali narad.

– Podczas spotkania będziemy rozmawiać o planach inwestora i czy pod wpływem sprzeciwu mieszkańców może ewentualnie zmienić swoje plany – zapowiada wójt Filipek.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

dziewiętnaście − 4 =