gora ropczycka studnia

Radni zarządzają kolejne, tym razem tajne konsultacje społeczne. Zmiana nazwy Góry Ropczyckiej na Górę Królewską budzi kontrowersje

Rada Miejska w Sędziszowie Małopolskim podczas dzisiejszych obrad nie podjęła uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do Ministra Spaw Wewnętrznych i Administracji o zmianę nazwy Góry Ropczyckiej na Górę Ropczycką. Radni postanowili natomiast o przeprowadzeniu kolejnych konsultacji w tej sprawie.

Projekt uchwały w sprawie wniosku do ministra został zdjęty z porządku obrad. Stało się tak na wniosek wiceprzewodniczącej rady Teresy Waleń, a poparli go wszyscy obecni na sesji radni. Wiceprzewodnicząca złożyła też wniosek o przeprowadzenie kolejnych konsultacji społecznych w sprawie zmiany nazwy. Ten wniosek również został jednogłośnie zaakceptowany przez radnych.

Jak przypomnieli przewodniczący rady miejskiej Marek Pająk oraz burmistrz Bogusław Kmieć, pomysł zmiany nazwy Góry Ropczyckiej to nie inicjatywa władz gminy, ale samych mieszkańców wsi, którzy wystąpili z takim wnioskiem niemal równe dwa lata temu. Podczas zebrania wiejskiego za podjęciem takich działań opowiedziało się 104 osoby, tylko jedna była przeciwna, a 17 wstrzymało się od głosu.

News will be here

Realizując wniosek mieszkańców, 1 marca 2020 r. zorganizowano konsultacje społeczne we wsi. Głos oddało w nich 81 mieszkańców, z których 44 chciało zmiany nazwy, przeciw było 21, a 16 wstrzymało się od głosu.

Później uaktywnili się przeciwnicy zmiany nazwy, którzy napisali pismo sprzeciwiające się takiej operacji i zebrali pod nim około 350 osób.

Po decyzjach podjętych na dzisiejszej sesji mieszkańcy Góry Ropczyckiej jeszcze raz będą mogli wypowiedzieć się w konsultacjach w sprawie zmiany swojej miejscowości. Konsultacje te odbędą się w niedzielę, 20 marca i będą przeprowadzone w innej formule niż dotychczas.

Zamiast głosowania podczas zebrania wiejskiego, będzie to tajne głosowanie na kartach wrzucanych do urny. Głosowanie odbędzie się w Szkole Podstawowej w Górze Ropczyckiej. Potrwa ono od godz. 8:00 do godz. 20:00. Uprawnieni do udziału będą wszyscy mieszkańcy wsi, znajdujący się w spisie wyborców.

Nad przebiegiem konsultacji będzie czuwać pięcioosobowa komisja. Jej przewodniczącego, spośród pracowników urzędu, wskaże burmistrz. Pozostałe cztery osoby wskażą sami mieszkańcy wsi. Jeżeli kandydatów będzie więcej, to o ich wyborze do komisji zadecyduje losowanie.

Jeśli natomiast kandydatów zgłoszonych przez mieszkańców będzie mniej niż 4, to wolne miejsca zostaną uzupełnione urzędnikami wskazanymi przez burmistrza. Kandydatów do komisji będzie można zgłaszać po tym, jak burmistrz ogłosi zarządzenie o przeprowadzeniu konsultacji i ich harmonogram.



Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

18 − dwa =