ku pokrzepieniu serc

Brak pomysłu gdzie wybrać się na weekend? W Ropczycach pokażą film o obrazie dla powstańców

W najbliższy weekend (12 i 13 lutego) Powiatowe Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zaprasza na projekcję dokumentalnego filmu „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska Armii Krajowej”. Wstęp bezpłatny.

Projekcje filmu, który trwa 35 minut, organizowane są z okazji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Dokument autorstwa Piotra Koryckiego i Marii Jolanty Król opowiada niezwykłą historię obrazu oraz ludzi z nim związanych. Autor udostępnił film bezinteresownie.

– Dla mnie, jako reżysera i producenta, najważniejsze jest, by jak najwięcej osób mogło poznać tę piękną historię – wyjaśnia Korycki.

„Matka Boska Armii Krajowej” to obraz namalowany w Warszawie w sierpniu 1944 r. przez Irenę Pokrzywnicką. Obecnie jest depozytem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Do namalowania obrazu autorkę zainspirowało kazanie ks. Apolinarego Leśniewskiego wygłoszone 15 sierpnia 1944 r. podczas mszy świętej odprawianej w podwórku przy ulicy Wilczej. Kapłan zwrócił wtedy uwagę na brak w wystroju ołtarza elementu symbolizującego AK. Pokrzywnicka zabrała się więc do tworzenia odpowiedniego obrazu w swojej pracowni. Prace przerwało niemieckie bombardowanie, podczas którego zawalił się strop, a malarka została ranna.

Niedokończony obraz został uroczyście przekazany komendzie okręgu AK Warszawa-Śródmieście i aż do końca walk towarzyszył powstańcom i mieszkańcom stolicy, również w formie odbitek fotograficznych.

Potem ks. Leśniewski schował go w piwnicy kamienicy przy ulicy Jaworzyńskiej. Kapłan wyszedł po kapitulacji powstania z ludnością cywilną, ukrył się przed Niemcami, a po czterech miesiącach wrócił do zrujnowanej Warszawy. Ze schowanych w podziemiach jego domu rzeczy ocalał tylko obraz. Zabrał go do Sieradza, gdzie został proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych.

Obraz przez lata leżał bezpiecznie w ukryciu. W 1962 roku ks. Leśniewski zdecydował się dalej nie narażać cennej relikwii i przekazał ją swojemu uczniowi – często odwiedzającemu Sieradz prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Ten schował obraz w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz oddał go do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu specjaliści przeprowadzili jego gruntowną konserwację, przywracając mu pełny blask.

Seanse, zarówno w sobotę, jak i w poniedziałek, rozpoczną się o godz. 15:00. Osoby zainteresowane projekcją filmu w innym terminie mogą to uzgodnić z PCEK w Ropczycach pod nr tel.: 17 722 23 45 lub 887 788 412.



Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

3 × jeden =