Pogorze-net

Do Wołgi Śliwińskiego mieścili cały zespół, wybudowali basen, jeździli po całej Polsce. Historia Pogórza Wielopole Skrzyńskie

Klub z Wielopola Skrzyńskiego do poziomu piłkarskiej ligi okręgowej doszedł dopiero w XXI wieku, ale najwięcej radości dawał lokalnej społeczności w drugiej połowie ubiegłego wieku. Przez ponad 20 lat nie miał drużyny piłkarskiej w rozgrywkach ligowych, ale i tak mieszkańcy mogli się rozwijać sportowo, bo świetnie miały się inne dyscypliny. Były turnieje, bale, imprezy, był klimat!

Drużyna piłkarska nie była jedną atrakcją w Wielopolu, choć działający od 1951 roku LZS w dużym stopniu zrzeszał sympatyków piłki nożnej. Działacze od początku podejmowali się różnych inicjatyw. Mieli niezłe warunki, wokół klubu kręciło się paru wpływowych ludzi, ale najważniejszy był zapał. Nawet w „lepszych” czasach, zarząd Pogórza wolał sam wykonać prace w tzw. czynie społecznym niż wydawać pieniądze.

Ludowy Zespół Sportowy w Wielopolu powstał 6 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej. Klubowa kornika wspomina również o aktywności przed druga wojną, ale wtedy ruch ograniczał się do gier i zabaw, typu „kiczki” lub „krąg”.

Pływano w nurtach nieuregulowanej Wielopolski. Zimą biegano, zjeżdżano i skakano na nartach zrobionych domowym sposobem. Młodzież ślizgała się na drewnianych łyżwach, podkutych drutem własnej produkcji lub zjeżdżała na sankach z pagórków – czytamy w pierwszym z kilku tomów kroniki.

Największą trudnością było to, że rodzice zabraniali uprawiania sportu, a nawet starali się odciągać dzieci od sportu poprzez stosowanie kar, mając na uwadze niszczenie obuwa i odzieży – zaznaczali autorzy kroniki.

Utrzymanie fizycznej sprawności było istotne min. dla przysposobienia wojskowego. Popularne były marszy terenowe czy zawody strzeleckie.

Po wojnie coraz aktywniejsi byli sympatycy sportu. 20 maja 1950 roku odbyło się zebranie organizacyjne, na którym powołano komitet organizacyjny. Jego zadaniem było utworzenie Ludowego Zespołu Sportowego. 26 maja kolejnego roku zrejestrowany LZS Wielopole Skrzyńskie w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Dębicy (nie było jeszcze powiatu ropczyckiego). W powstałym klubie wyodrębniono kilka sekcji. Podstawowe to piłka nożna i siatkówka. Nie mniej ważne były: szachowa i warcabowa. Organizowano również zawody biegowe, czy kolarskie. W późniejszych latach popularne były zajęcia z tenisa stołowego czy sportów zimowych. Pierwszym szefem klubu z Wielopola była Józef Machnica. W zarządzie byli jeszcze Eugeniusz Daniec (wiceprezes), Jan Motyka (sekretarz), Maksymilian Małecki (skarbnik), Marian Gałgowski (gospodarz) oraz członkowie zarządu: Edward Zabiegły, Stanisław Spytkowski, Stanisław Ozga i Stefan Kołczak.

Pierwszym wyzwaniem było przygotowanie piłkarskiego boiska. Pierwszy stadion zlokalizowany był w pobliżu skrzyżowania w kierunku na Nawsie, niedaleko obecnych „Delikatesów”. Obecnie są tam wybudowane domu jednorodzinne. Łatwiej było z boiskiem do siatkówki, bo to znajdowało się przy domu kultury. Klubowa kronika wspomina o powiatowych mistrzostwach w Lubzinie w siatkówce. Tam Wielopole zapłaciło swoje siatkarskie „frycowe”, bo przegrało z Lubzina i Pustkowem, dwukrotnie 1:3. LZS z Wielopola reprezentowali: Zbigniew Święch, Józef Zawiliński, Eugeniusz Daniec, Stanisław Ozga, Edward Zabiegły, Maksymilian Małecki i Tadeusz Skałuba.

 

Kto swoim paznokciem przebił piłkę podczas gry towarzyskiej w Łopuchowej?

Które sekcje brylowały w kolejnych latach działania klubu?

Jakie wydarzenie sprawiło, że sport zszedł na dalszy plan?

Co stało na przeszkodzie by zadbać o boisko w obecnej lokalizacji?

Z jakiego drewna najczęściej były wykonywane narty?

Kto miał czarną Wołgę, do której mieściło się 11 zawodników?

Który działacz miał talent do spawania?

Kto wymyślił nazwę Pogórze, a kto narysował obowiązujący do dziś herb tego klubu?

Przez ile lat działał otwarty basen?

Który ze znanych satyryków reprezentował barwy Pogórza?

W którym roku piłkarski zespół wrócił do ligowych rozgrywek?

Co dziesięciokrotnie zwiększyło budżet klubu?

 

Odpowiedzi na te pytania i o wielu innych kwestiach przeczytasz w tym artykule.

 

Cały artykuł z bardzo bogatą kolekcją zdjęć z klubowej kroniki przeczytasz w papierowej wersji tygodnika Reporter Gazeta, dostępnej do 13 maja w sklepach na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

dziewięć − 6 =