odpady Ropczyce

W Ropczycach popiołu i mebli już nie zabiorą

Mieszkańcy gminy Ropczyce, którzy do tej pory oddawali do śmieci zimny popiół oraz stare meble, zużyte urządzenia elektroniczne, czy też opony muszą przygotować się na zmiany. Od nowego półrocza śmieciarki z terenu gminy nie będą bowiem odbierać spod domów tego typu odpadów. Powód? Szukanie oszczędności na wywozie śmieci.

 

O śmieciach w Ropczycach po raz kolejny rozmawiano w trakcie ostatniej sesji miejscowej rady miejskiej. Gminni samorządowcy głosowali wówczas nad zmianami w lokalnym regulaminie wywozów odpadów.

Wprowadzone modyfikacje sprawiają, że zimny popiół oraz tzw. śmieci wielkogabarytowe, czyli np. zużyty sprzęt RTV/AGD, czy też stare meble nie będą już zabierane spod domów mieszkańców. Taki stan rzeczy ma obowiązywać od lipca. Wtedy bowiem kończy się obecna umowa na wywóz śmieci w gminie i urząd będzie musiał rozpisać przetarg na wywóz nieczystości na kolejne półrocze.

Jak jednak mieszkańcy będą pozbywać się zimnego popiołu i wielkogabarytówek, skoro nie mają już one być odbierane spod ich domów?

Każdy mieszkaniec będzie mógł złożyć bezpłatnie takie odpady do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – tłumaczy Arkadiusz Bęben z referatu ochrony środowiska i rolnictwa w magistracie.

Ropczycki PSZOK mieści się przy ulicy Przemysłowej, tam, gdzie swoją siedzibę ma Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Co w ogóle jest powodem nadchodzącego wykreślenia popiołu i odpadów wielkogabarytowych z harmonogramu wywozu śmieci? Jak tłumaczą w gminie, chodzi o zaoszczędzenie na kosztach odbioru nieczystości. Magistrat liczy, że taki krok spowoduje, iż od lipca nie trzeba będzie znowu podwyższać cen za śmieci. W rozmowie z Reporterem, burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak, wprost mówi jednak, że nie wie, czy na pewno odniesie to skutek.

Ja nie wiem, czy to zmniejszy cenę. Wszystko zależy nie od kosztów odbioru, które są po stronie przedsiębiorstwa wywożącego odpady, tylko po stronie kosztów, jakie są u właściciela wysypiska. To nie od nas zależy – argumentuje Bujak.

Brak wywozu popiołu i odpadów wielkogabarytowych nie do końca spodobał się części radnych z opozycyjnego w gminie klubu Prawa i Sprawiedliwości. Przekonywali oni, że na wyeliminowaniu wywozu popiołu i wielkogabarytówek zaoszczędzi tylko firma, która w nowym półroczy wygra przetarg na wywóz śmieci, a sami mieszkańcy i tak za to zapłacą. Pojawiły się też głosy, iż taka decyzja może spowodować, że w okolicy zwiększy się ilość dzikich wysypisk.

Więcej na temat argumentacji opozycji i kontry burmistrza przeczytacie TUTAJ (12/03/2020)

 Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

3 × trzy =