DSC_5336

Nie żyje Albina Kuraś

W czwartek, 12 grudnia w wieku 94 lat zmarła Albina Kuraś, seniorka rodu i liderka słynnej kapeli ludowej „Kurasie” z Lubziny.

Albina Kuraś urodziła się w 1925 roku w Brzezówce. Była córką Władysława Kamińskiego, który około 70 lat temu założył kapelę.

Albina Kuraś zaczęła kierować zespołem w 1978 roku, po śmierci ojca. Przez ten czas „Kurasie” stali się jedną z najbardziej rozpoznawanych kapel ludowych w Polsce. Zespół, kierowany przez seniorkę rodu brał udział w licznych przeglądach i konkursach, także za granicą. W 2013 roku „Kurasie” zostali laureatami nagrody Oskara Kolberga.

Ostatnio zespół otrzymał też stypendium z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tej pomocy, w ciągu ostatnich miesięcy prowadzone były warsztaty, gdzie pod okiem Albiny Kuraś dzieci uczyły się śpiewu oraz gry na instrumentach. W ramach stypendium, miesiąc temu w Lubzinie miała miejsce inscenizacja „wyskubka”, w której uczestniczyła także seniorka rodu.

Albina Kuraś miała dwie córki, Krystynę i Zofię oraz syna Henryka.

Msza pogrzebowa liderki zespołu odbędzie się w sobotę o godzinie 13 w kościele parafialnym w Lubzinie.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

5 × jeden =