persp lewa

,,Cudze chwalicie, swego nie znacie’’. Firma z Nockowej podbija rynek kotlarski

Obecnie branża kotłów na paliwa stałe przeżywa prawdziwą rewolucję. Obowiązuje zakaz wprowadzania do obrotu kotłów o klasie emisji niższej niż 5, zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012. W praktyce oznacza to zaś zniknięcie z rynku większości kotłów zasypowych.

Naprzeciw, z pomocą, wychodzi nam firma z Gminy Iwierzyce.

 

Misją Altereco jest produkcja doskonałych, ekologicznych i maksymalnie sprawnych pieców C.O. na paliwa biomasowe. A co za tym idzie poprawę jakości naszego życia poprzez poprawę jakości powietrza i naszego środowiska.

 

 

ECO QUENTIN –  Hybrydowy kocioł na paliwo stałe

Firma Altereco jest polskim producentem unikalnego rozwiązania wśród produktów branży kotlarskiej – hybrydowych kotłów na biomasę stałą. Głównym paliwem stosowanym w kotle jest niesortowana zrębka tartaczna – najtańsze paliwo dostępne na rynku. Paliwem alternatywnym może być pellet. O przewadze tego paliwa nad paliwem stałym (węglem) świadczą wyniki badań czystości spalin. To przedsiębiorstwo poszło jednak o krok dalej i poza oczywistym celem, aby osiągnąć wysoką sprawność oraz spełnić wyśrubowane normy czystości spalin zgodnie z klasą 5 oraz tzw. ekoprojektem, zadbano również o zwiększenie ekonomii eksploatacji wykorzystując paliwo, które jest ogólnodostępne, ekologiczne i ekonomiczne. Technologię spalania zrębki opracowano samodzielnie, wymyślając sposób jej podawania, co okazało się niewykonalne dla wielu światowej sławy firm zajmujących się od wielu lat produkcją tego typu urządzeń. Metodą prób i błędów zajęło to kilkanaście lat, ale efekt prac, od w 2016 roku, został doceniony i potwierdzony patentem. To rozwiązanie w stu procentach jest polską myślą techniczną – to polski produkt.

Wizją Altereco jest inspirowanie naszych klientów do dbania o czystość powietrza i świadomości, że mamy na to wpływ poprzez wybór odpowiedniej technologii i zwyczajów, jakimi się posługujemy.

FOTO:K.KAPICA

Historia firmy – poznajcie Altereco

Firma działała pod nazwą LD Podajniki. Jest to przedsiębiorstwo rodzinne, jego założycielem jest Robert Dziak, po kilku latach dołączył do niego syn Lucjan, obecnie przedsiębiorstwo podlega kolejnym zmianom organizacyjnym, lecz cały czas zachowuje niepowtarzalny charakter firmy rodzinnej. Robert podjął się próby zbudowania „idealnej” maszyny na „niedoskonałe” paliwo. Technologię spalania zrębki opracowali samodzielnie, wymyślając sposób jej podawania. Kotły firmy Altereco spełniają wszelkie wymagane prawem badania certyfikacyjne, wykonane przez akredytowane Laboratorium Badawcze Kotłów i Urządzeń Grzewczych przy Instytucie Energetyki w Łodzi. Uzyskały certyfikat zgodności z normą PN-EN 303:5 potwierdzającą zgodność naszych kotłów z klasą 5 oraz potwierdzenie zgodności z rozporządzeniem Komisji (EU) 2015/1189 o spełnieniu wymogów ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe (tzw. Ecodesign). Tym samym śmiało możemy powiedzieć, że weszli do czołówki liderów branży kotlarskiej, wyprzedzając wiele firm budujących ekologiczne i ekonomiczne kotły.

Patent na oszczędzanie

Na tę chwilę paliwo w postaci zrębki jest materiałem niechcianym. Często można zauważyć leżące przy drodze gałęzie z przycinki drzew. Wystarczy pociąć je rębakiem (frakcja może być nieregularna) i wysuszyć. Wilgotność zrębki, która może być spalana w kotłach ECO QUENTIN, to od 10% do 30%. Technologia zastosowana w tym systemie pozwala na całkowite dopalenie gazów zawartych w paliwie, takich jak: wodór, tlenek węgla i trochę metanu. Tradycyjne kotły nie spalają tych gazów, które ulatując kominem powodują stratę energii i zanieczyszczają atmosferę. System ECO QUENTIN firmy Altereco pozwala na uzyskanie ponad 88% sprawności kotła, spalając uwolnione z paliwa gazy. Teraz zamiast wypuszczać je kominem, można je spalić, uzyskując bardzo dużo dodatkowej energii i czyste spaliny są porównywalne do tych z kotła gazowego. Takie rozwiązanie przynosi wymierne oszczędności w trakcie eksploatacji na przestrzeni wielu lat. Dzięki dzisiejszej technologii, kotły te możemy obsługiwać zdalnie, przez aplikacje w smartfonie.

 

W drodze na rynek międzynarodowy

Coraz większym zainteresowaniem, cieszą się produkty Altereco również na rynku międzynarodowym. Węgry, Słowacja, Litwa, Czechy, Niemcy, Łotwa oraz Chorwacja – to tylko kilka państw w Europie, które zainteresowały się kotłami. To innowacyjne rozwiązanie cieszy się popularnością również poza Europą, w Kanadzie, gdzie zrębka jest paliwem odnawialnym i szeroko dostępnym.

Czyste powietrze

W trosce o zdrowie, klimat i środowisko firma Altereco pomaga w uzyskaniu dotacji w programie ,,Czyste powietrze’’. Jest to program dla domów jednorodzinnych. Lepiej wybrać bezpieczne ciepło w domu, czystą kotłownię i brak smogu, który nawet w powiecie ropczycko sędziszowskim jest coraz bardziej odczuwalny. Zadbajmy o czyste powietrze razem. W ramach tego programu można uzyskać nawet 90% dotacji na wymianę pieca, docieplenie ścian, i wymianę okien. Maksymalne koszty kwalifikowane to 53 000 zł. O dofinansowaniu oraz kotłach biomasowych można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej firmy: www.altereco.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 17 200 00 41.

Animatorem programu „Czyste powietrze” jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, działający wspólnie z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska. Kocioł hybrydowy ECO-QUENTIN firmy Altereco jest rekomendowany przez NFOŚiGW i wpisany do katalogu ,,Dobrych praktyk’’.

Lucjan Dziak odbiera nagrodę: ,, Nasze Dobre Podkarpackie – Znak Jakości Nowin’’. FOTO: K. KAPICA

Nagroda główna dla Altereco

20 listopada, w Hotelu Prezydenckim w Rzeszowie, zwycięzcy konkursu Nasze Dobre Podkarpackie 2019 odebrali nagrody i wyróżnienia. Zostało przyznanych 8 wyróżnień i 6 nagród – tytuł Nasze Dobre Podkarpackie – Znak Jakości Nowin. Jedną z firm, która otrzymała taką nagrodę jest właśnie firma z Altereco. Otrzymała nagrodę za flagowy produkt: Hybrydowy kocioł na zrębki drzewne. Nagrodę odebrał, właściciel filmy – Lucjan Dziak.

Autor: Martyna Dziak

FOTO: Kocioł ECO QUENTIN 22 kW firmy Altereco.

ARTYKUŁ SPONSOROWANYBrak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

5 − trzy =