Od lewej: Weronika Feret, Emilia Szalwa i Julia Maciołek tuż przed przewiezieniem zebranej karmy i koców do schroniska.

Uczennice z Ostrowa pomagają schronisku

OSTRÓW Julka, Emilka i Weronika to trzy uczennice ostrowskiej podstawówki, które zorganizowały akcję pomocy bezdomnym psom pod hasłem „Do serca przytul psa”. Dziewczyny namówiły koleżanki i kolegów do udziału w zbiórce karmy oraz koców i ubrań, które posłużą jako wyściółka w budach ropczyckiego schroniska Przytul Psiaka.

 

Coś do budy i do miski

We wtorek zebrane rzeczy i blisko 60 kilogramów karmy trafiło do opiekunów bezdomnych psów w Ropczycach. – Mamy ogromną satysfakcję – mówią chórem trzy dziewczyny, kiedy pytamy, czy było warto. –  Takie koce zapewnią psiakom ciepło. Karma z kolei codziennie musi być, nie możemy dopuścić, by pieski chodziły głodne, a jest ich sporo, bo 35 w tej chwili – cieszył się Dominik Rachwał, dziękując za dostawę od uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrowie.

Ona chce być weterynarzem

Zbiórka trwała przez dwa tygodnie, a zaczęła się od dyskusji podczas zajęć z języka polskiego. – To była lekcja o pomaganiu bezdomnym zwierzętom i pracy wolontariuszy. W jej trakcie doszliśmy do wniosku, że sami możemy zorganizować zbiórkę karmy w szkole – mówi Anna Naja, polonistka. – W przyszłości chcę zostać weterynarzem i uważam, że warto pomagać zwierzętom, bo one, tak jak ludzie, mają swoje potrzeby – tłumaczy Julia, która stała się nieformalną koordynatorką akcji.

Reklama dźwignią akcji

– To bardzo fajnie, że młodzież się angażuje. Widać, że bardzo się zmienia myślenie, ludzie chcą pomagać – mówi Dominik Rachwał, który o akcji dowiedział się kilka tygodni temu. – Na feriach Julka pojechała z tatą do Ropczyc i opowiedziała o naszym pomyśle – tłumaczy Weronika. Po powrocie opracowała projekt plakatu, a Emilia i Weronika ruszyły z informacją do kolegów i koleżanek. – Ogłaszaliśmy tę zbiórkę w klasach i zaangażowało się dużo osób – podkreśla Julia.  – Naprawdę wszyscy chcieli pomagać – potwierdza Emilka. Dziewczyny mogły też liczyć na nauczycieli i pracowników obsługi, którzy również przynosili karmę.

Chcieć to móc

Emilka, pytana o przepis na podobną zbiórkę w innych szkołach, podpowiada: – To nie jest trudne. Trzeba tylko porozmawiać z nauczycielami i z ludźmi ze schroniska, można zrobić proste plakaty i myślę, że wiele osób coś przyniesie. – Potrzebna jest dobra wola i chęci – zachęca Julka. – Każda taka pomoc ze strony szkół i przedszkoli jest bardzo cenna, bo piesków jest dużo. Każda paczka karmy to odżywione zwierzaki – potwierdza Dominik Rachwał ze schroniska.

 

kbr

Na zdjęciu dd lewej: Weronika Feret, Emilia Szalwa i Julia Maciołek tuż przed przewiezieniem zebranej karmy i koców do schroniska.

 Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

dziesięć + 11 =