malarka 1

Mistrzyni cukiernictwa z pędzlem w dłoni

Malowanie to artyzm, cukiernictwo to sztuka. Tak uważa Danuta Desoń z Pilzna, mistrzyni cukiernictwa, a jednocześnie malarka. W środę, 16 listopada, wystawę jej prac otwarto w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.

– Mistrzyni nie tylko wystawiła swoje prace artystyczne, ale również częstowała gości i uczniów wspaniałym tortem na złotej tacy. My zaś przedstawiliśmy dzieła naszych uczniów i absolwentów – informuje Dorota Gałat-Bubeńko, nauczycielka ZSA-T w Ropczycach.

Danuta Desoń pochodzi z Krakowa. Jest mistrzynią cukiernictwa, ale studiowała również w Akademii Sztuk Pięknych. Określa siebie jako artystkę amatorkę. Maluje prawie wyłącznie farbami olejnymi, chociaż nie jest jej obca akwarela.W swoim dorobku ma około tysiąca prac malarskich. Wyjazdy do Szczyrku oraz na Mazury nad jezioro Juksty i plenery malarskie w okolicach Pilzna zaowocowały pejzażami. Tematem przewodnim wielu obrazów Danuty Desoń są także kwiaty. Z tego powodu kuratorem wystawy została Elżbieta Kosydar, mistrzyni florystyki, absolwentka ZSA-T.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku pani Danuta wraz z mężem Leszkiem i dwoma synami przeprowadziła się do Pilzna, aby prowadzić własną cukiernię. Największymi wielbicielami lodów i słodkości były oczywiście dzieci, które przyznały właścicielom cukierni Order Uśmiechu.

FOTO: ZSAT ROPCZYCE