rzezba

Rzeźba artysty z Nawsia zlicytowana za 120 tys. zł. Dzieło powstało jeszcze przed wojną

Para zakopiańska” – tak nazywa się rzeźba, która pod koniec stycznia osiągnęła na aukcji cenę 120 tys. zł. Jej autorem jest Władysław Kut, zmarły w 2006 roku artysta z Nawsia.

„Para zakopiańska” była jednym z ponad 80 dzieł prezentowanych na wystawie i aukcji „Zakopane, Zakopane. Słońce, góry i górale” w domu aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. Eksponowane było malarstwo, rzeźba, grafika, tkanina i rzemiosło. Rzeźba twórcy z Nawsia wystawiona była razem z pracami takich artystów jak Rafał Malczewski, Zofia Stryjeńska, Witkacy, Julian Fałat czy Tadeusz Brzozowski.

Wyrzeźbiona w drewnie „Para zakopiańska” ma ponad pół metra wysokości. Dzieło pochodzi z 1934 r. Przedstawia góralską parę, wykonującą regionalny taniec. Widać w nim cechy rzeźby szkoły zakopiańskiej, która była najciekawszą polską szkołą artystyczną pierwszej połowy dwudziestego wieku, kierowaną przez wybitnych pedagogów. Władysław Kut był absolwentem tej szkoły.

Więcej o artyście z Nawsia w papierowym wydaniu tygodnika Reporter Gazeta.

FOTO: Archiwalne zdjęcie rzeźby „Para zakopiańska”, które znajduje się w zasobach muzeum Kantorówka w Wielopolu Skrzyńskim.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

13 − jedenaście =

Tygodnik Reporter Gazeta - Ropczyce, Sędziszów