szczepienia start

W powiecie ruszyły szczepienia. Jest też lista punktów

ROPCZYCE, SĘDZISZÓW MŁP. Jak podają przedstawiciele Zespołu Opieki Zdrowotnej grubo ponad 100 osób zdążyło się już zaszczepić na koronawirusa w naszym powiecie. Na razie to przedstawiciele tzw. grupy „0”. Opublikowana została również lista, gdzie będą mogli zaszczepić się pozostali mieszkańcy. W wykazie brakuje jednak jednej gminy.

Jak przekazał Reporterowi, dyrektor ZOZ, Adam Pachlita, szczepienia w naszym powiecie ruszyły dokładnie 30 grudnia i były też prowadzone w sylwestra.

W tych dniach zaszczepionych zostało łącznie 75 osób – wyliczał Pachlita.

Jak dodał dyrektor, do 5 stycznia zaszczepionych zostało już natomiast około 170 osób. Na przyszły tydzień powiatowy ośrodek zdrowia ma w planach zaszczepienie kolejnych 180 mieszkańców. Sam ZOZ może już prowadzić szczepienia, ponieważ znalazł się wśród tzw. szpitali węzłowych uprawnionych do podawania preparatu Pfizera przedstawicielom grupy „0”.

Same szczepienia realizowane są w punktach w przechodniach w Ropczycach oraz Sędziszowie. Jak podaje Adam Pachlita, dziennie w każdym z tych miejsc zaszczepionych może być między 25 a 30 osób. Nie zawsze jednak do ZOZ-u dociera tyle dawek szczepionki, by można było osiągnąć ten pułap.

Szczepimy więc tylu pacjentów, ile dostajemy szczepionek – dodaje przeprowadzająca szczepienia Wioletta Cebula, zastępczyni pielęgniarki przełożonej w ZOZ i koordynatorka akcji szczepień.

Żeby żadna ze szczepionek nie uległa zmarnowaniu, ośrodek zdrowia równolegle z głównym spisem osób, które mają otrzymać preparat Pfizera przygotował też listę rezerwową.

Pacjent, który zgłasza się na szczepienie, przechodzi wpierw badanie w gabinecie lekarskim. Czasem może więc tak się zdarzyć, że on na ten moment nie nadaje się do szczepienia, choć bardzo chce. Wtedy wykonywany jest telefon do pacjenta z listy rezerwowej, żeby wykorzystać tą szczepionkę – objaśnia Pachlita

Z kolei Wioletta Cebula zaznacza, że w spisie rezerwowym także znajdują się osoby tylko z grupy „0”.

To medycy, ale też i pracownicy sanepidu, ośrodków pomocy społecznej, czy DPS-ów wyjaśnia pielęgniarka.

Jak dużą popularnością wśród pracowników cieszą się szczepionki na koronawirusa? Pytany o to Pachlita stwierdza, że choć zapał jest duży to trudno mu wyrokować, ilu pracowników ostatecznie przyjmie szczepionkę.

Dobry przykład dali nasi lekarze. Prawie wszyscy wyrazili w pierwszej kolejności zgody na szczepienia i się zaszczepili – dodaje szef powiatowej opieki zdrowotnej.

Z kolei jak stwierdza Wioletta Cebula pracownicy ZOZ mają wielką świadomość odnośnie szczepień.

Problem jest jednak taki, ze wielu z naszych pracowników było chorych. Nie wypełnili więc tego okresu między przejściem infekcji a czasem, kiedy mogą się zaszczepić. Czekamy więc te 3-4 tygodnie – tłumaczy pielęgniarka

I dodaje:

w Sędziszowie tych zakażeń było dużo, tego nie da się ukryć, więc ten personel, który to przechorował jest wyłączony z pierwszej linii. Dlatego też posiłkujemy się pracownikami DPS-ów, GOPS-ów, żeby nic się nam nie zmarnowało.

Cebula zaznacza, że w pierwszych dniach szczepień w ZOZ, żadna dawka nie została zmarnowana.

Od 15 stycznia według planów rządu ruszyć mają z kolei powszechne zapisy na zaszczepienie się przeciwko koronawirusowi. Wieczorem, 4 stycznia opublikowana została podmiotów, które mają oferować powszechne szczepienia (pierwotnie taki spis miał ukazać się już 28 grudnia). W naszym powiecie to w sumie 8 miejsc. Nie ma tam jednak żadnej placówki z terenu gminy Iwierzyce. Czy opublikowana 4 lista jest już ostateczna, czy też będzie jeszcze aktualizowana? Zapytaliśmy o to rzeszowski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie byli nam oni jednak w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Tu się zaszczepisz

Punkty szczepień na Covid-19 zlokalizowane w naszym powiecie

Gmina Ropczyce:

Przychodnia Rejonowa, ZOZ, ul. Wyszyńskiego 54

PIOMAR Ropczyce, ul. Parkowa 1

PIOMAR Ropczyce, ul. Siewierskiego 6

Gmina Sędziszów:

Przychodnia Rejonowa, ZOZ, ul. 3 Maja 2

NZOZ „Przychodnia Rodzinna J. Waśko, R. Marć, ul. Solidarności 11

Gmina Ostrów:

Poradnia POZ sp. partnerska lekarzy F. Dziuban, T. Ślęzak i partnerzy, Ostrów 121

Poradnia POZ sp. partnerska lekarzy F. Dziuban, T. Ślęzak i partnerzy, Kamionka 151a

Gmina Wielopole:

PIOMAR, Wielopole 260Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

one × one =

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!