DSC_1230

Masz sprawę w urzędzie? Czekaj przed

Kilkunastometrowa kolejka, ludzie wpuszczani tylko pojedynczo i nerwowość wśród czekających. Tak w tym tygodniu wyglądało wejście do starostwa powiatowego. Szef urzędu tłumaczy, że ograniczeniem dostępności dla petentów chroni swoich pracowników przed koronawirusem. A mieszkańcy nie kryją złości: – Granice są otwarte, a ja nie mogę wejść do urzędu.

O kolejkach przed starostwem zostaliśmy zaalarmowani w poniedziałek. Poinformował nas o tym, jeden z czytelników, pan Łukasz.

Nie wpuszczają ludzi, ci z góry na wydziale mówią, że trzeba mieć numerek, ja się pytam na portierni o wydanie takowego, to słyszę, że czegoś takiego nie ma – relacjonuje mężczyzna.

Pojechaliśmy na miejsce. Faktycznie przed urzędem zgromadziła się kilkunastometrowa kolejka. Petenci musieli czekać na zewnątrz, a do środka byli wpuszczani pojedynczo, po zaproszeniu przez portiera.

Czekam na razie 15 minut, ale tutaj ludzie stoją i dłużej nawet po pół godziny – mówi nam pan Michał.

Mieszkaniec nie ukrywa, że cała ta sytuacja go irytuje.

Granice są już otwarte. Ja nie rozumiem dlaczego nie mogę wejść do tego budynku. To jest jakieś inne państwo, spoza Unii? Mogę już sobie bez problemu pojechać do Niemiec, a tutaj nie mogę wejść do urzędu – komentuje mężczyzna.

Jak odpowiada na to wszystko szef urzędu, starosta Witold Darłak? Przyznaje, że to nie pierwszy raz, kiedy pod budynkiem tworzą się kolejki.

To już kolejny poniedziałek odkąd bardziej się otworzyliśmy, kiedy jest tak duży ruch. Nie wiem czemu wszyscy upatrzyli sobie akurat ten dzień. W inne dni jest luźniej, a poniedziałki faktycznie są najgorsze – mówi Reporterowi Darłak.

Podczas rozmowy z nami starosta stwierdza, że zdaje sobie sprawę, iż wprowadzone rozwiązania mogą denerwować mieszkańców. Zapytaliśmy więc szefa urzędu, czy obostrzenia we wpuszczaniu petentów wynikają z przepisów narzuconych z „góry”, czy też to jedynie wewnętrzna polityka starostwa.

Są wytyczne wojewody i inspektora sanitarnego. Staramy się te wytyczne realizować na bazie swoich możliwości lokalowych i organizacyjnych – stwierdza Darłak

Na pytanie, czy za ewentualne nieprzestrzeganie tych wytycznych i powrocie do funkcjonowania urzędu ze stanu sprzed epidemii starostwu może grozić jakaś kara Darłak przyznał iż „wprost informacji o takim karaniu nie ma”. Starosta stwierdza, że takim postępowaniem, przed zarażeniem koronawirusem chroni jednak swoich pracowników.

Oni też są ludźmi, też mają rodziny i jedni mniej inni więcej tego zakażenia również się boją – argumentuje starosta.

Darłak podaje też przykład urzędu gminy w Wiązownicy pod Jarosławiem. W poniedziałek został on całkowicie zamknięty, po tym, gdy u jednego z pracowników wykryto koronawirusa.

Wolę więc zagryzać zęby na te wszystkie złośliwości, uwagi, że źle obsługujemy, niż całkiem zamknąć urząd i nie obsługiwać ludzi w ogóle – mówił w poniedziałek Darłak.

Jak więc w tym momencie są obsługiwani petenci w starostwie? Wbrew temu, nad czym zastanawiał się w rozmowie z nami pan Łukasz, w urzędzie nie ma żadnych numerków.

Wydajemy za to karteczki z każdego wydziału. Tyle osób, ile może obsłużyć dany wydział, tyle kartek jest wydawane mieszkańcom. Przykładowo. W geodezji są dwa stanowiska obsługi, to wydawane są dwie kartki. W komunikacji 4 stanowiska, więc 4 kartki – tłumaczy Darłak.

Możliwe jednak, że i te rozwiązania wkrótce zostaną zniesione. Darłak zdradza nam, że urząd rozważa powrót do normalnej obsługi petentów od 29 czerwca. Stanie się tak jednak tylko wtedy, gdy liczba zachorowań w Polsce nie zacznie rosnąć, a sam rząd nie przywróci z powrotem części obostrzeń.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

jeden × 3 =