1.view

Wiele wydarzeń z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym powiecie

Dziś, 11 listopada, przypada 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w każdej gminie naszego powiatu odbędą się wydarzenia związane z obchodami tego święta.

W Gminie Ostrów obchody w dwóch miejscowościach

Uroczystości związane z obchodami 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada na sobotę, 11 listopada w Gminie Ostrów są podzielone na 2 części, które będą się odbywały w dwóch różnych miejscowościach- Kamionce i Ociece. W obydwu przypadkach wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny. W Kamionce odbędzie się ona o godzinie 10. a w Ociece o 16. Pierwsza część obchodów będzie miała miejsce w Kamionce, gdzie o godzinie 10. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego rozpocznie się Msza Święta w intencji ojczyzny. Po jej zakończeniu zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Grunwaldu, a także zostanie odczytany Apel Poległych. O godzinie 12. odbędzie się spotkanie patriotyczne w Sali wielofunkcyjnej Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Ostrów w Kamionce, podczas którego zostanie przedstawiony program artystyczny „O wolności, jakżeś droga” w wykonaniu dzieci i młodzieży. Zostaną też zaprezentowani laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Obecni będą także śpiewać wspólnie pieśni patriotyczne oraz dostaną poczęstunek.

Druga część obchodów, która będzie miała miejsce w Ociece rozpocznie się o godzinie 16. od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Po jej zakończeniu zostanie przedstawiony program patriotyczno-artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej imienia kardynała Stefana Wyszyńskiego w Ociece. Następnie zebrani przemaszerują uroczyście pod pomnik żołnierzy 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, gdzie zostaną złożone okolicznościowe wiązanki.

Sędziszowski ratusz stanie się biało-czerwony 11 listopada

W sobotę, 11 listopada w Narodowe święto Niepodległości w Sędziszowie Małopolskim nie zabraknie świętowania tego dnia. Program rozpocznie się o 12.30 zbiórką przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Małopolskim, następnie uczestnicy uroczyście przemaszerują w asyście Orkiestry Dętej do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny na Mszę Świętą w intencji Ojczyzny. Po Mszy Świętej zostaną złożone kwiaty przed obeliskiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, po czym uroczystości przeniosą się pod ratusz, gdzie zostanie odśpiewany hymn, a na maszt wciągnięta flaga. Uroczyste przyrzeczenie złożą tam Orlęta Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego. Zostaną też złożone kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kolejna część obchodów rozpocznie się o godzinie 17., kiedy to na sędziszowskim ratuszu zostanie wyświetlona biało-czerwona patriotyczna  iluminacja. Po jej zakończeniu odbędzie się „Marsz Pamięci” pod krzyż upamiętniający rodaków poległych za Ojczyznę w latach 1939-1956, znajdujący się na cmentarzu komunalnym. Organizatorami wydarzenia są burmistrz Sędziszowa Małopolskiego, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury w Sędziszowie Małopolskim.

Rogale świętomarcińskie na obchodach w Ropczycach

W Ropczycach obchody rozpoczną się o godzinie 9.15 mszą święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Następnie odbędą się kolejne części uroczystości na ropczyckim rynku i w Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera. Po mszy świętej nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod tablicami pamiątkowymi przy kościele. Potem odbędzie się przemarsz pod Pomnik Pamięci na ropczyckim rynku, gdzie również zostaną złożone wiązanki kwiatów. Kolejne w programie jest wystąpienie burmistrza Bolesława Bujaka, po którym ma się odbyć koncert Ropczyckiej Orkiestry Dętej z solistą Pawłem Krasulakiem. Później obchody przeniosą się do Centrum Kultury imienia Józefa Mehoffera, gdzie swój program patriotyczny zaprezentują dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Ropczycach. Podczas wydarzenia będzie też możliwość zakupu rogali świętomarcińskich przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich.

W Iwierzycach złożą kwiaty, w Nockowej Msza Święta

W  Gminie Iwierzyce również planowane są uroczystości  związane z obchodami Święta Niepodległości . Rozpoczną się o godzinie 10.30 złożeniem kwiatów pod obeliskiem Sybiraków w Iwierzycach. Następnie o 11. odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Michała Archanioła w Nockowej. Ostatnią częścią wydarzenia będzie program artystyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nockowej oraz Chór WierCantus.

W tym roku w Brzezinach

W Gminie Wielopole Skrzyńskie uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w tym roku będą miały miejsce w Brzezinach. Rozpoczną się o 9.45 złożeniem kwiatów i występem chóru „Gloria” pod krzyżem upamiętniającym bohaterów powstania styczniowego. Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie przy asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezinach i mażoretek TIA przemaszerują do kościoła pod wezwaniem Świętego Mikołaja, gdzie zespół regionalny „Wielopolanie” zatańczy poloneza. O 11. odbędzie się Msza Święta w intencji ojczyzny, po której zebrani przeniosą się do Szkoły Podstawowej numer 1 imienia podpułkownika Ludwika Marszałka „Zbroi” w Brzezinach. Będzie tam miała miejsce część artystyczna przygotowana przez uczniów tej placówki i Męski Chór Rolników imienia Stanisława Świerada z Wielopola Skrzyńskiego. Podczas uroczystości obecne będą drużyny Orląt i Strzelców ze Szkoły Podstawowej imienia Sybiraków w Nawsiu oraz drużyna harcerska „Bardo” ze Szkoły Podstawowej numer 2 imienia Marii Lachman w Brzezinach-Berdechowie.