Nina Nowak (2)

Dziś w sędziszowskiej Farze z koncertem wystąpi Nina Nowak

Dziś (8 września) parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzi odpust. Jego zwieńczeniem będzie koncert Niny Nowak, czołowej polskiej śpiewaczki klasycznej, która może się poszczycić m.in. współpracą z Krzysztofem Pendereckim czy koncertami na wielu scenach Europy i Ameryki. Początek koncertu o godz. 20:00, po zakończeniu uroczystej mszy odpustowej.

Dzień odpustu to nie tylko święto parafii, ale całego Sędziszowa Małopolskiego, który obchodzi 7. rocznicę ustanowienia Matki Bożej patronką miasta. Msze święte w sędziszowskiej farze odprawiane są dziś według takiego porządku, jak w każde święto. Ta najbardziej uroczysta, z procesją, rozpocznie się o godz. 18:00. W jej trakcie również usłyszymy Ninę Nowak, która zaśpiewa podczas celebracji. Później, o godz. 20:00, rozpocznie się koncert znakomitej śpiewaczki. Zaprezentuje ona najpiękniejsze arie, pieśni sakralne i pieśni Maryjne. Koncert dedykowany jest Matce Bożej.

Nina Nowak pochodzi z Podkarpacia, z arystokratycznej rodziny o dużych tradycjach muzycznych. Jak często podkreśla, urodziła się w pięknym starodawnym mieście Przemyśl. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku trzech lat, w klasie fortepianu swojej babci, pianistki, pod kierunkiem swojej mamy, a także w klasie prof. Jarosławy Popowskiej z Konserwatorium Muzycznego we Lwowie.

Do pierwszej klasy szkoły muzycznej poszła mając zaledwie cztery lata. Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. A. Malawskiego w Przemyślu ukończyła z wyróżnieniem z dwoma dyplomami: klasy fortepianu i organów, uzyskując nagrodę specjalną Ministra Kultury i Sztuki. Ukończyła równocześnie z wyróżnieniem II Liceum Ogólnokształcące im. K. Morawskiego w Przemyślu w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Także z wyróżnieniem ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu prof. Michaliny Growiec. Po studiach obroniła doktorat z wokalistyki na tejże uczelni, w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka.

Artystka prowadzi bogatą działalność, występując również w Polsce z wieloma prestiżowymi orkiestrami. Śpiewała pod batutą wielu dyrygentów, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Tadeusza Wojciechowskiego, Mirosława Błaszczyka, Tadeusza Serafina.

Nina Nowak współpracowała z najwybitniejszym polskim kompozytorem Krzysztofem Pendereckim, występując m.in. w jego dziełach „Te Deum”, „Credo”, „7 Bram Jerozolimy”, „Pieśniach Zadumy i Nostalgii”, „Polskim Reguiem”.

– ,,W recenzjach koncertowych jest ona docenianą i doskonałą artystką licznych wiodących partii oraz wysoko uznawaną śpiewaczką i wiodącą solistką altową w dziełach oratoryjnych.
W mojej opinii jest ona wspaniałą artystką w pełni uprawnioną do prezentacji swoich doświadczeń wokalnych na najbardziej prestiżowych festiwalach i salach koncertowych na świecie. Jej repertuar jest bogaty i obszerny…’’ – tak o pochodzącej z Przemyśla śpiewaczce pisał Krzysztof Penderecki.

W marcu 2009 r. Nina Nowak zaśpiewała w Jordanii na Światowej Gali Pokoju ku czci poległych w walkach w Gazie i Bliskim Wschodzie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Jordanii w Amfiteatrze Królewskim w Ammanie. W maju 2009 r. zaśpiewała dwa prestiżowe koncerty w Filharmonii Narodowej w Kuwejcie z okazji obchodów Roku Chopinowskiego.

W 2012 r. Nina Nowak, na zaproszenie prezydenta UEFA Michela Platiniego, zaśpiewała na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Stadionie Narodowym na otwarcie piłkarskich Mistrzostw Europy. Dwa lata później nagrała z Orkiestrą Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie płytę „Nina Nowak śpiewa o miłości”, na której usłyszeć można największe przeboje miłosne od klasyki do muzyki rozrywkowej, najpiękniejsze arie operowe, operetkowe, światowe przeboje polskiej i międzynarodowej muzyki filmowej. Natomiast 26 lipca 2016 r. zaśpiewała na otwarciu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz podczas uroczystej mszy świętej celebrowanej przez papieża Franciszka. W 2018 r. zaśpiewała na uroczystościach 100-lecia odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego organizowane przez Dowództwa Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Artystka prowadzi również działalność charytatywną. Wspiera Międzynarodowy Czerwony Krzyż, głodujące dzieci krajów trzeciego świata Afryki i Azji, które regularnie odwiedza. Pomaga w misjach pokojowych, budowie szpitali na terenach objętych wojną w dalekiej Azji oraz w przywróceniu pokoju na Bliskim Wschodzie. Wspiera również kobiety krajów arabskich w budowie szpitali oraz rozwoju profilaktyki ginekologicznej

Angażuje się w pomoc dla chorych kobiet po mastektomii piersi, w chorobach nowotworowych oraz po przeszczepach serca – organizuje wiele koncertów pomocy i wsparcia do walki z tymi chorobami. Kocha zwierzęta, walczy o ich prawa.

Jak podkreśla artystka, największym dla niej zaszczytem była współpraca z Ojcem Św. Janem Pawłem II: koncerty na Watykanie, wspieranie Międzynarodowego Czerwonego Krzyża na rzecz ludzi chorych i potrzebujących, objętych wojną oraz koncerty na światowych zjazdach młodzieży, którym przewodniczył Ojciec Sw.

Na stronie internetowej artystki (www.ninanowak.eu) można obejrzeć setki zdjęć z jej koncertów z kraju i zagranicy.