sumo-net

Młodzieżowcy robią wyniki w dorosłych mistrzostwach. LUKS Lubzina i Syrena Gnojnica z medalami mistrzostw Polski

Bardzo udane zawody mają za sobą sumici z naszego powiatu. Tym razem błysnęli w mistrzostwach Polski juniorów i seniorów. LUKS Lubzina zgarnął… 14 medali.

W mistrzostwach wystartowało ponad 250 zawodniczek i zawodników z 45 klubów całej Polski. – Była to największa krajowa impreza rozgrywana w tym roku – podkreśla Andrzej Jedynak, opiekun zawodników z Lubziny. Jego wychowankowie zdobyli osiem brązowych, trzy srebrne i trzy brązowe medale (dokładne wyniki w ramce). Znów skuteczny w dwóch kategoriach wagowych był Jakub Nowakowski.

– Za nami jedne z najlepszych dorosłych mistrzostw, ale myślę, że najlepsze jeszcze przed nami – ocenia Jedynak. – Tak naprawdę to tylko dwoje zawodników w naszej ekipie jest seniorami: Magda Macios i Rafał Głodek. Pozostali to młodzieżowcy, z których większość skończyła w ubiegłym roku wiek juniora. Nie wystartowali w turnieju Iza Woźny i Sławek Ochał, którzy też mogli walczyć o medale – zaznacza trener Lubziny.

Klase pokazali złoci medaliści. Szczególnie smakował triumf Huberta Deborowskiego, który w finale pokonał multimedalistę mistrzostw Europy Pawła Pieprzaka. Złoto zgarnęła Magda Macios. – Mimo, że jej najgroźniejsza rywalka Ola Rozum poszła kategorię wyżej, obie się jednak spotkały w turnieju drużynowym i lepsza okazała się nasza zawodniczka – zaznacza Jedynak. Na pewno największą niespodzianką było złoto dziewczyn w turnieju drużynowym. – Chyba nikt na to nie liczył. Ten szalony pomysł zrodził się tydzień wcześniej podczas powrotu z konsultacji kadry narodowej – opisuje Jedynak, mając na myśli wystawienie żeńskiej ekipy do „drużynówki”.

FOTO: LUKS Lubzina

– Mamy dwie dziewczyny z najniższych kategorii wagowych (Gabrysia 50 kg, Magda 65 kg) a przepisy mówią, że można sobie dobrać jednego zawodnika z innego klubu, który nie startuje w turnieju drużynowym. Zgodziła się wystartować w naszych barwach Wioleta Kielar z Sumoki Rzeszów, która tak naprawdę trenuje z nami w klubie, bo w Rzeszowie nie ma partnerki. Nasze dziewczyny przeszły turniej jak burza. Wygrały wszystkie pojedynki i zostały Drużynowymi Mistrzami Polski – wspomina Jedynak. – Dla mnie największą satysfakcję sprawiło to, że zwyciężyliśmy w punktacji klubowej w grupie seniorów. Zwycięstwo bardziej cieszy niż przed rokiem u siebie. Wygrać w stolicy polskiego sumo i to z klubami o wiele większym potencjale kadrowym, a przede wszystkim finansowym, to największa frajda dla trenera. Zawsze powtarzam, ze pieniądze nie walczą – tłumaczy trener LUKS-u Lubzina.

W tym roku klub z Lubziny wygrał punktację klubową w trzech najstarszych grupach: młodzieżowców do 21 lat, młodzieżowców do 23 lat i seniorów, a jeszcze przed nami mistrzostwa Polski młodzików i kadetów. – Teraz już mogę spokojnie zejść ze sceny niepokonany – zaznacza Jedynak. – Jedyny problem po mistrzostwach Polski to ten, że każdy medalista oczekuje za swój wynik jakiejś  nagrody. Jest to normalne we wszystkich klubach. Niestety z naszym budżetem na ten rok będzie ciężko. Jak klub ma jednego czy dwóch medalistów to nie ma problemu. Zagwostka zaczyna się przy 10 medalistach i to jest nieszczęście naszego „bogactwa talentów” w Lubzinie – podsumowuje Jedynak.

Nieliczną, ale mocną ekipę miała Syrena Gnojnica. Kolejne złoto zdobyła Klaudia Pieprzak, tym razem w wyższej kategorii wagowej (55 kg). Nie obronił tytułu Paweł Pieprzak (70 kg), ulegając w finale Hubertowi Dęborowskiemu z Lubziny. – Mimo porażki, srebrny medal Pawła należy uznać za sukces, ponieważ walczył z niezaleczoną kontuzją mięśni międzyżebrowych – zaznacza trener Ryszard Prokop. Dobrze powalczył Krzysztof Sitek (70 kg), zajmując ostatecznie siódme miejsce. Cała trójka zakwalifikowała się do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy (październik, w kalendarzy „jeszcze” w Moskwie). – Klaudia i Paweł walczyć będą w grupie seniorów, a Krzysiek w grupie młodzieżowców, do 21 lat – tłumaczy Prokop.

Wyniki LUKS-u Lubzina

Juniorzy

Kacper Magdoń  (+ 100kg) – brąz.

Maciek Nowakowski (open) – brąz.

turniej drużynowy – srebro (Maciek. Kacper, Paweł).

Seniorzy:

65 kg – Magda Macios – złoto

50 kg – Gabrysia Warchoł – brąz

turniej drużynowy kobiet – złoto (Gabrysia, Magda, Wioleta)

70 kg – Hubert Dęborowski – złoto, Daniel Ziobroń – brąz.

85 kg – Dawid Kuraś – złoto.

100 kg – Rafał Głodek – brąz.

115 kg – Kuba Nowakowski – złoto, Kacper Magdoń – brąz.

open – Kuba Nowakowski – brąz.

Turniej drużynowy – brąz.

Punktacja medalowa – brąz.

Punktacja medalowa mężczyzn – złoto.