aerogearbox dariusz kielek

Ludzie znowu tracą pracę! Tym razem zwalniają w Ropczycach

Według medialnych doniesień kilkadziesiąt osób miało stracić pracę w ropczyckim zakładzie Aero Gearbox International. To kolejna firma z branży lotniczej w okolicy, która zwalnia swoich pracowników.

Ledwie w czerwcu i lipcu informowaliśmy, że z sędziszowskiego Safran Transmission Systems Poland redukcją zatrudnienia objętych zostało około 150 osób, a już wszystko wskazuje na to, że zwolnienia dotknęły inną dużą firmę z powiatu z branży lotniczej. To uruchomiony w 2017 roku ropczycki Aero Gearbox International.

16 sierpnia na portalu nowiny24.pl pojawił się artykuł informujący o zwolnieniach w ropczyckiej firmie. Cytowany przez portal Grzegorz Inglot, menadżer operacyjny Aero Gearbox International, stwierdził, że od początku roku, fabryka pożegnała się z 42 osobami. W artykule pojawiły się także doniesienia, jakoby przed pandemią zakład zatrudniał około 170 osób, a sama firma co miesiąc redukowała załogę o 10-15 osób, tak, aby uniknąć zwolnień grupowych.

Próbowaliśmy uzyskać komentarz Aero Gearbox, co do zwolnień w zakładzie. Chcieliśmy się także dowiedzieć, czy planowana jest dalsza redukcja zatrudnienia, w jakim trybie pracy działa teraz fabryka i co z jej przyszłością. Niestety, do momentu zamknięcia tego numeru gazety, firma nie odniosła się w żaden sposób do naszych pytań pozostawionych przez nas w formularzu kontaktowym znajdującym się na stronie internetowej Aero Gearbox. Kilkukrotnie, w różnych dniach próbowaliśmy się też dodzwonić do przedsiębiorstwa. Niestety, nikt nie odpowiadał.

Z kolei, jak poinformował nas burmistrz Ropczyc, Bolesław Bujak zakład nie zwrócił się do urzędu o ulgi w płatności gminnych podatków. Włodarz miasta podkreśla jednak, że informacja o zwolnieniach na pewno nie jest dobra dla okolicy.

To bezrobocie na razie nie jest jeszcze takie wysokie i ludzie, którzy tracą pracę, jeszcze mają szansę znaleźć ją ponownie, gdzie indziej. Ale strata wysoko wykwalifikowanych pracowników jest tym bardziej bolesna. Zawsze jeśli ktoś jest doświadczonym pracownikiem, niezależnie od tego w jakiej dziedzinie działa i traci tą pracę, bo nie ma zbytu na jego produkt, to trochę żal – mówi Bujak.

Szef urzędu ma też nadzieję, że za jakiś czas trend w przemyśle lotniczym się ulegnie zmianie i Aero Gearbox wróci do stanu zatrudnienia sprzed pandemii.

Jak w tym momencie wygląda sytuacja na rynku pracy w powiecie? Jacek Posłuszny, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wylicza, iż na koniec lipca zarejestrowanych było ponad 3700 bezrobotnych.

W ciągu jednego miesiąca zarejestrowało się 540 osób. Nie jest to znowu jakiś wielki skok, bo w lipcu 2019 roku zarejestrowało się 475 mieszkańców. A bezrobotnych było wówczas 3221 – mówi szef urzędu pracy.

Dodaje, że jeśli chodzi o ilość bezrobotnych powiat cofnął się do stanu z 2017 roku.

Zdaniem Posłusznego są jednak i dobre sygnały. Posłuszny przekonuje, że nastąpił wzrost odpływu osób z bazy bezrobotnych. Innymi słowy, coraz więcej ludzi, znajduje pracę.

Wcześniej, w ciągu miesiąca nie udawało się zebrać nawet stu osób, które podjęłyby zatrudnienie. A w lipcu pracę znalazło 250 osób będących u nas zarejestrowanych – wylicza dyrektor

Lepsza ma być także sytuacja jeśli chodzi o formy pomocowe oferowane przez pośredniak

Końcem lipca urząd pozyskał kwotę ponad 3 milionów złotych na aktywizację osób bezrobotnych. Również tych, którzy są zwalniani z przyczyn zakładu pracy. 17 sierpnia zostały zamknięte konkursy na doposażenia i dotacje. Łącznie wpłynęły wnioski na około 80 stanowisk pracy – podaje Posłuszny.

Dyrektor PUP zapowiada, że wkrótce urząd uruchomi kolejne konkursy wspierające zatrudnienie.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

jedenaście − 5 =