mala-net

Nie przeszkodziły dwie powodzie, za małe boisko i za duże stroje. Historia LZS-u Mała

Miejscowość liczy niespełna 400 domów, słynie głównie z pomnika Chrystusa Króla, ale od 2008 roku ma też klub piłkarski. Skrót LZS w Małej znaczy Ludowe Zespoły Sportowe, bo intencją założycieli było stwarzanie warunków do rozwoju nie tylko adeptom piłki nożnej.

– Do czasu przygotowania normalnego boiska, chłopaki kopali pod szkołą – wspomina Arkadiusz
Bęben, jeden z założycieli, od lat zaangażowany działacz klubu z Małej. Klub piłkarski w Małej cieszył się zainteresowaniem wśród mieszkańców nie tylko na samym początku ligowych startów.

– Teraz też nie narzekamy, bo nie brakuje chętnych do grania. Cały czas 80 procent kadry tworzą miejscowi ludzie – cieszy się Bęben.

News will be here

Żeby mógł pojawić się temat założenia klubu musiało powstać boisko. W Małej brakowało stadionu. Miejsce dla większych zgromadzeń było potrzebne nie tylko dla piłkarzom. Temat ten był poruszany m.in. podczas zebrań rady sołeckiej. Sprawę przyśpieszył Tadeusz Książek, mieszkaniec Małej, ówczesny wiceburmistrz. Wspierał go kierownik Służby Rolnej, Władysław Sąsiadek.

Gmina wykupiła teren, który należał do kościoła. Potrzeba był zgoda biskupa Kazimierza Górnego – wspomina Książek.

Prace musiały rozpocząć się od niwelacji terenu. Jak wspomina Książek, spychacz „Staliniec” pracował na tym terenie przez przynajmniej trzy miesiące. Całość prac musiała zostać rozłożona w czasie. Wszystko trwało około trzy lata. W międzyczasie w czynie społecznym wycinane były zarośla i przerośnięty sad. W jego miejscu stoją teraz trybuny. Efektem tych prac były wyraźnie zaznaczone teraz trzy poziomu stadionu w Małej. Dość górzysty teren jest podzielony na trzy „półki”. Na najwyższej ustawione jest boisko. Niżej jest przejściowy teren, z zasypanym już miejscem do skoków w dal, a na dole parking z wylanym asfaltem. Dzięki tej inwestycji w Małej odbywać się mogły słynne zloty motocyklistów z całej Polski, bo ustawiona została też potrzebna scena. Teraz jest wygodnym miejscem dla kibiców. Boisko, w jeszcze mniejszym kształcie było gotowe przynajmniej rok przed powstaniem klubu.

 

U kogo w dom odbyła się pierwsze zebrania dotyczące założenia klubu?

Kto ufundował pierwsze komplety strojów?

Na jakim stadionie Mała rozpoczęła ligową walkę w roli gospodarza?

Jaka sytuacja przeszkodziła w pozyskaniu jednego ze sponsorów?

Kto doznał kontuzji w pierwszym historycznym meczu z Łopuchową?

Kto był pierwszym trenerem Małej?

Jaki szkoleniowiec przepracował w LZS-ie ponad 10 lat?

Kto zaprojektował klubowe logo?

Kiedy powstały klubowe gadżety?

Jakie śmieci wyciągano z ziemi po powodzi?

Kiedy udało się wywalczyć pierwszy awans do A klasy?

 

Odpowiedzi na te pytania i wiele innych ciekawych smaczków przeczytasz w całości tego artykułu (nr 25 – 18/6/2020)

 

Cały tekst z wieloma archiwalnymi zdjęciami przeczytasz w aktualnym numerze tygodnika Reporter Gazeta, dostępnym w sklepach na terenie powiatu ropczycko-sędziszowskiego do 24 czerwca.Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

dwa + 20 =