BB Plakat

Emerytowany biskup przyjedzie do Ropczyc

Ks. Marian Buczek, emerytowany ordynariusz diecezji charkowsko-zaporoskiej i bohater książki „Biskup polski na Siczy Kozackiej” przyjeżdża w czwartek, 20 kwietnia do Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach. Opowie o posłudze, pracy i życiu w Ukrainie, a zainteresowanym wpisze dedykację do książki. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00.

Marian Buczek ma 70 lat, urodził się w Cieszanowie koło Lubaczowa. W latach 2002-2007 był biskupem pomocniczym lwowskim, kolejne dwa lata – biskupem koadiutorem charkowsko-zaporoskim, a następnie biskupem diecezjalnym charkowsko-zaporoskim. Od 2014 r. jest biskupem seniorem diecezji charkowsko-zaporoskiej. W 2009 r. został odznaczony ukraińskim Orderem „Za zasługi” trzeciego stopnia.

Zaporoże czy Charków to dla Polaków dalekie Kresy, nieco zapomniane i mniej znane niż Lwów, a nawet Kijów. Tocząca się tam wojna trochę przypomniała ich historię, która dla narodu polskiego wiąże się także z bolesnymi wydarzeniami – to właśnie w Charkowie znajduje się tzw. III Cmentarz Katyński. Charków może się też kojarzyć z Józefem Piłsudskim, który w tym mieście przez rok studiował medycynę. Ziemie te w czasach ZSRR zostały zsowietyzowane, zateizowane i duchowo zniszczone, a Kościół Katolicki działał w ukryciu. Według wspomnień Mariana Buczka, zwykli ludzie przechowali jednak wiarę w swoich sercach i przekazali ją kolejnym pokoleniom. Polscy księża i zakonnicy, o których w książce opowiada biskup Buczek, wykonali tytaniczną pracę pomocy duchowej i materialnej nielicznym pozostałym wiernym, dzięki czemu w ostatnich kilkunastu latach Kościół zaczął się odradzać i rozwijać. Także emerytowany biskup dołożył swoją cegiełkę do ewangelizacji Zaporoża.

Spotkanie poprowadzi prof. nadzw. dr hab. Adam Kulczycki, prezes fundacji Instytut Dziedzictwa Kresowego im. Ugody Hadziackiej. Będzie ono połączone z promocją książki „Biskup polski na Siczy Kozackiej”, która jest zapisem wywiadu rzeki z biskupem Buczkiem. Po części, w której kapłan opowie o posłudze, pracy i życiu w diecezji charkowsko-zaporoskiej, głos zostanie oddany publiczności, która będzie mogła zadawać pytania. Zainteresowani będą mogli kupić książkę, a także uzyskać dedycję od biskupa.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.