pocztowki z kantorowki2

W Kantorówce każdy może zrobić pocztówkę

Na jeden dzień wielopolska stara plebania zamieniła się w manufakturę, w której każdy chętny wytwarza niepowtarzalną kartkę bożonarodzeniową. W sobotę, 3 grudnia, po raz trzeci zorganizowano akcję „Pocztówki z Kantorówki”.

Za sprawą sobotniego wydarzenia bożonarodzeniowe kartki z życzeniami rozesłano na wszystkie strony świata, w tym między innymi do rodzin z Ukrainy, które potrzebują teraz otuchy, pokrzepienia i nadziei, że zło wojny zaraz się skończy.

– W przygotowanie niepowtarzalnych, rękodzielniczych kartek bożonarodzeniowych, zaangażowane były zarówno dzieci, jak i dorośli.

Akcja „Pocztówki z Kantorówki” polega na własnoręcznym wykonaniu kartki pocztowej. Swoje dzieło można zabrać do domu albo napisać życzenia, zaadresować i zostawić w Kantorówce do wysłania ze specjalnym stemplem wielopolskiego muzeum.

News will be here

W tym roku uczestnicy akcji wykonywali swoje kartki bożonarodzeniowe pod okiem Magdaleny Brzozowskiej, terapeutki z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wielopolu Skrzyńskim. Na co dzień pani Magdalena prowadzi zajęcia w pracowni komputerowo-biurowej. Pokazuje podopiecznym, jak korzystać z programów komputerowych czy urządzeń biurowych. Tworzy też z nimi różne okolicznościowe kartki. W sobotę pokazała uczestnikom akcji, jak samodzielnie zrobić piękną kartkę bożonarodzeniową. Przyniosła ze sobą dużo ciekawych wykrojników – i co najważniejsze – maszynkę tnąco-tłoczącą, która cieszyła się największym zainteresowaniem dzieci. Kolejki nie miały końca, każdy chciał sam wyciąć swój ulubiony motyw.

Akcja „Pocztówki z Kantorówki” była pierwszą częścią zorganizowanego na dawnej plebani „Weekendu Mikołajkowego”. W niedzielę, 4 grudnia, zorganizowano warsztaty „Jak dawniej”. – Artystki ludowe Genowefa Wrona i Urszula Kmiecik uchyliły rąbka tajemnicy i pokazały, jak zrobić tradycyjne dekoracje świąteczne. Co najważniejsze, ozdoby, które panie uczyły robić w większości są ekologiczne. Do ich wykonania potrzeba nożyczek, kleju, papieru, bibuły czy kawałka cienkiej wstążki – relacjonuje Sylwia Zapał z Kantorówki – Ośrodka Dokumentacji i Historii Regionu Muzeum Tadeusza Kantora w Wielopolu Skrzyńskim.

Spod dłoni uczestniczących w zajęciach wyszły fikuśne bombki, aniołki ze starej książki, bibułkowe krasnale czy gwiazdki. Dzieci wraz z rodzicami wykonywały je z ogromnym zapałem. Gdy dekoracje były już gotowe, wszyscy razem zawiesili je na choince. Potem nastąpiło wielkie odliczanie i ustawiona w Kantorówce żywa choinka rozbłysła światełkami. Na tym jednak nie koniec atrakcji. – Aby zapewnić dzieciom pełnię szczęścia, poszliśmy o krok dalej i zorganizowaliśmy w Kantorówce świąteczne animacje, które poprowadziła Mariola Świętoń, profesjonalny animator dla dzieci. Przygotowała dla nich tematyczne zabawy świąteczne. Wszyscy świetnie się bawili, a świadczą o tym roześmiane buzie, najlepsza ozdoba każdej imprezy – informuje Sylwia Zapał.

Uzupełnieniem imprezy był koncert Kapeli Ludowej WieloPOLKA, która zagrała i zaśpiewała polskie kolędy i pastorałki.

FOTO: KANTORÓWKA