Plakat Koncert Sędziszow 03.04

W niedzielę w sanktuarium w Sędziowie Małopolskim „Misterium Męki Pańskiej”

Biblijna droga krzyżowa oparta o teksty z czterech ewangelii oraz pieśni pasyjne w wykonaniu trzech chórów: Chóru Nauczycielskiego ZNP i SCK „Akord”, Podkarpackiego Chóru Męskiego oraz Strzyżowskiego Chóru Kameralnego pod batutą Grzegorza Oliwy. Tak będzie wyglądał koncert „Misterium Męki Pańskiej”, który już w niedzielę (3 kwietnia) o godz. 18:00 rozpocznie się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim. Wstęp bezpłatny.

Kim są wykonawcy misterium? Chór „Akord” powstał jako chór mieszany w 1969 r. Brał udział w wielu projektach muzycznych: mszach, koncertach symfonicznych, kantatach czy oratoriach w Mielcu, Strzyżowie, Rzeszowie, Tarnowie, Dębicy, Norymberdze. Towarzyszył znanym polskim artystom jak Skaldowie, Marek Bałata, Alicja Majewska, Olga Bończyk, Łukasz Zagrobelny czy Grzegorz Wilk. W ostatnich dwóch latach koncertował między innymi w Paryżu i Pradze. Zespół jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród na festiwalach chóralnych w Polsce i zagranicą. „Akord” nagrał cztery płyty z muzyką religijną i rozrywkową. Dyrygentem chóru od października 2018 r. jest Grzegorz Oliwa.

Podkarpacki Chór Męski to pasjonaci śpiewu chóralnego wywodzący się ze środowisk muzycznych Strzyżowa, Rzeszowa, Gorlic, Krosna, Mielca i Sędziszowa Małopolskiego. Chór powstał w kwietniu 2014 r. i od tego czasu pod ręką dyrygenta Grzegorza Oliwy jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród na festiwalach w Polsce. Koncertuje w kraju i zagranicą, bierze udział w znanych projektach muzycznych wspólnie z zaprzyjaźnionymi chórami „Akord” i Strzyżowskim Chórem Kameralnym. Został dostrzeżony przez wydawców muzyki klasycznej i już czterokrotnie współuczestniczył w nagraniach płytowych utworów Ottona Mieczysława Żukowskiego i Władysława Żeleńskiego. W 2021 r. nagrał swoją autorską płytę „Piosenki Lwowskie” z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego Beskid.

News will be here

Strzyżowski Chór Kameralny powstał w 1994 r. przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki sakralnej od renesansu do współczesności, negro spirituals, kolędy, pieśni ludowe i patriotyczne. Strzyżowski Chór to zdobywca wielu nagród na festiwalach w Polsce. Od 2005 r. rozpoczęła się współpraca chóru z wybitnymi polskimi artystami Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską. Rezultatem są nagrania oraz udział w programach telewizyjnych i radiowych. W 2019 r. chór wraz z zaprzyjaźnionymi chórami „Akord” z Mielca i Podkarpackim Chórem Męskim dokonał prawykonania Oratorium „Kazimierz Pułaski”, a w 2021 r. już samodzielnie Kantaty „Opowieść muzyczna o Julianie Przybosiu”, skomponowanych przez Włodzimierza Korcza z udziałem Alicji Majewskiej, Olgi Bończyk, Łukasza Zagrobelnego, Grzegorza Wilka i Andrzeja Ferenca. Od 2008 r. chór jest czynnym uczestnikiem Warsztatów Gospel w Rzeszowie, podczas których współpracował z Geraldem T. Smithem, Brianem Fentressem oraz Peterem Francisem. Strzyżowski Chór Kameralny koncertował również za granicą – w Austrii, Łotwie, Ukrainie, Anglii, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji, Czechach, we Włoszech i Francji oraz na Węgrzech. Założycielem i dyrygentem chóru jest Grzegorz Oliwa.

Dyrygentem misterium będzie Grzegorz Oliwa. To profesor sztuk muzycznych, pracownik naukowy w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 1999 r. jest dyrektorem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Strzyżowie, a od 2006 r. regionalnym koordynatorem Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. W latach 1990-2002 był liderem grupy wokalnej „Fiat Singers”, specjalizującej się w wykonawstwie muzyki gospel i spirituals. Od 2005 r. współpracuje z Włodzimierzem Korczem oraz Alicją Majewską. Koncertował także z Chórem Filharmonii Śląskiej, Tarnowską oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Wspólnie z Rzeszowską Orkiestrą Kameralną nagrał utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki Muzeum-Zamku w Łańcucie: „Muzykalia łańcuckie” oraz „Muzykalia łańcuckie – koncerty” z udziałem Joanny Supranowicz, Roberta Naściszewskiego i Tomasza Strahla.

Reporter Gazeta jest patronem medialnym koncertu.