powiatowy dzien wykletych (2)

Młodzież, dorośli i władze powiatu przyszli by przypomnieć żołnierzy wyklętych. ZDJĘCIA

W południe we wtorek, 1 marca pod Memoriałem Sybiraków na osiedlu na Trójkącie w Sędziszowie Małopolskim było uroczyście i patriotycznie.

Przedstawiciele urzędów, organizacji i szkół z całego powiatu zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Powód to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wcześniej była msza w położonym nieopodal pomnika Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Również tam uczniowie sędziszowskiego Liceum Ogólnokształcącego wystąpili z programem artystycznym.

News will be here

W kościele uroczystościom towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej Emilii Szlachcie ps. „Maj”, „Mila”. To pochodząca z Brzezin siostra podpułkownika Ludwika Marszałka ps. „Zbroja”.

Podczas II wojny światowej „Mila” była sanitariuszką i łączniczką w Armii Krajowej. Po wojnie kontynuowała działalność konspiracyjną. Została jednak aresztowana przez służby bezpieczeństwa i skazana na karę śmierci, która później decyzją Bolesława Bieruta została zamieniona na 15 lat więzienia.

Ostatecznie więzienie w Bydgoszczy opuściła w 1956 roku, ponieważ lekarze spodziewali się, że i tak wkrótce umrze z powodu nowotworu. Te przewidywania nie sprawdziły się, a Emilia Szlachta zmarła dopiero w 2014 r. w Krakowie.