Obraz1

Racuchy drożdżowe z jabłkami

Składniki: (około 30 sztuk)

Rozczyn:

40 g świeżych drożdży

1/2 szklanki ciepłego mleka

2 łyżki mąki pszennej

1 łyżeczka cukru

Ciasto:

3 szklanki mąki pszennej

szczypta soli

1 szklanka ciepłego mleka

1 jajko

1 łyżka cukru wanilinowego

1 łyżka cukru

Dodatkowo:

2 jabłka (twarde i kwaśne, np. odmiany reneta)

masło klarowane i/lub olej roślinny do smażenia

cukier puder

Przygotowanie:

Drożdże i jajko wyjmujemy wcześniej z lodówki aby się ogrzały. 

Rozczyn

Przygotowujemy rozczyn: do większego kubka wlewamy ciepłe mleko, kruszymy drożdże, dodajemy 2 łyżki mąki i 1 łyżeczkę cukru. Dokładnie mieszamy i odstawiamy na ok. 10 minut aż rozczyn urośnie i wypełni cały kubek.

Ciasto

Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy sól i mieszamy. Dodajemy rozczyn z drożdży, resztę ciepłego mleka, jajko oraz cukier wanilinowy i zwykły cukier. Stopniowo zagarniając mąkę do środka powoli zaczynamy mieszać składniki łyżką.

Gdy składniki będą już zgrubnie połączone zaczynamy wyrabiać ciasto (będzie ono raczej rzadkie, więc można wyrabiać mikserem lub mieszać łyżką). Wyrabiamy tak przez ok. 10 minut. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 45 minut do wyrośnięcia.

Po tym czasie dodajemy do ciasta obrane i pokrojone w kosteczkę jabłka. Mieszamy (ciasto będzie się bardzo ciągnęło) i odstawiamy na ok. 10 – 15 minut do podrośnięcia.

Smażenie

Na patelni rozgrzewamy kilka łyżek masła klarowanego lub oleju – najlepiej min. ok. 3 mm warstwa tłuszczu. Moczymy łyżkę w zimnej wodzie, następnie nabieramy porcje ciasta i wykładamy na patelnię.

 Smażymy przez około 2,5 minuty na umiarkowanym ogniu (podczas smażenia racuchy urosną). Przewracamy na drugą stronę i powtarzamy smażenie.

Smażymy kolejną partię placków dodając więcej tłuszczu na patelnię w razie potrzeby. Warto też pozbyć się resztek smażenia z poprzedniej partii i wlać świeży tłuszcz.

Po usmażeniu odkładamy na ręczniki papierowe. Przed podaniem oprószamy cukrem pudrem.

Smacznego!