edk ropczyce

Odważysz się na taką Drogę Krzyżową?

OCIEKA, ROPCZYCE, SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI. Trwają zapisy do tegorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Odbędzie się ona pod hasłem „Idę, bo szukam nadziei”. W piątki, 17 i 24 marca, pielgrzymi będą mieli w naszym powiecie do wyboru kilka tras, przekraczających 30, a nawet 40 kilometrów.

Najwcześniej, bo już 17 marca, wyruszą uczestnicy EDK w Ociece. O godz. 19:00 rozpocznie się msza święta w kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po niej uczestnicy drogi krzyżowej wyruszą na wybraną przez siebie trasę. Mają ich trzy do wyboru. Trasa Błogosławionych 108 Męczenników II Wojny Światowej to pętla, która prowadzi z Ocieki, przez Bliznę, Kamionkę, Zdżary, Ostrów, Skrzyszów, Kochanówkę, Brzeźnicę, Paszczynę, Kochanówkę i Wolę Ociecką do Ocieki. Jej długość to 40 km.

Druga trasa – Żółta Matki Bożej Ocieckiej również rozpoczyna się i kończy w Ociece, a przebiega przez Kochanówkę, Pustków-Osiedle, Brzeźnicę, Zawadę, Lubzinę, Okonin, Ropczyce i Ostrów. Ma 43 km długości.

Trasa Zielona – św. Siostry Faustyny rozpoczyna się w Ociece, potem biegnie przez Kamionkę, Rudę, Cierpisz, Czarną Sędziszowską, Bratkowice, Krzywą, a kończy się w Sędziszowie Małopolskim, w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Liczy 42 km długości.

W Ropczycach EDK zaplanowano na 24 marca. O godz. 19:00 rozpocznie się msza święta w Sanktuarium Matki Bożej Ropczyckiej Królowej Rodzin przy ul. Najświętszej Maryi Panny. Po jej zakończeniu piechurzy wyruszą na wybraną przez siebie trasę. Jedna to licząca 36 km trasa Ropczyce – Pilzno Via Regia Św. Jakuba. Przebiega ona przez Zawadę, Stasiówkę, Braciejową, Dobrków. Druga to Trasa Zielona – Św. Bartłomieja Apostoła, zaczyna i kończy się w Ropczycach, a przebiega przez Zagorzyce, Szkodną, Broniszów, Łączki Kucharski. Jej długość to 36 km.

W Sędziszowie Małopolskim droga krzyżowa również odbędzie się 24 marca. Spod kościoła farnego będzie można wyjść na cztery trasy. Trasa Niebieska – Matki Bożej Sędziszowskiej biegnie przez Sielec, Zagorzyce, Szkodną, Broniszów, Gnojnicę, Górę Ropczycką i kończy się również w Sędziszowie Małopolskim. Jej długość to 34km.

Trasa Czerwona – bł. ks. Romana Sitki rozpoczyna się w Sędziszowie Małopolskim, przebiega przez osiedle Kawęczyn, Krzywą, Czarną Sędziszowską, Bratkowice, Cierpisz, Kamionkę, Zdżary, osiedle Borek Wielki, Ropczyce-Witkowice i kończy w Sędziszowie Małopolskim. Ma aż 49 km długości.

Trasa Fioletowa św. Józefa Sebastiana Pelczara rozpoczyna się w Sędziszowie Małopolskim i przebiega przez Sielec, Bystrzycę, Wolę Zgłobieńską, Będzienicę, Nockową, Olchową i kończy się w Sędziszowie. Długość trasy to 34 km.

Trasa Czarna św. Jana Pawła II również zaczyna i kończy się w Sędziszowie Małopolskim, a przebiega przez Będziemyśl, Dąbrowę, Trzcianę, Błędową Zgłobieńską, Nockową, Iwierzyce i Sielec. Jej długość to 35 km.

Informacje, jak się przygotować do nocnej wędrówki, co ze sobą zabrać, jakie obowiązują zasady i jak dokładnie wyglądają trasy, można znaleźć na stronie internetowej edk.org.pl. Tam też można się zapisać.