wykleci wielopole 2

Oddali hołd żołnierzom wyklętym

Msza święta w kościele, złożenie kwiatów na cmentarzu, program artystyczny w domu kultury. Tak w środę, 1 marca, wyglądały obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wielopolskie uroczystości były podzielone na dwie części. Najpierw uczestnicy obchodów modlili się w kościele podczas mszy za żołnierzy podziemia antykomunistycznego odprawionej przez ks. Mariusza Siniaka, proboszcza parafii w Wielopolu Skrzyńskim. Bezpośrednio po jej zakończeniu uroczystości kontynuowane były na cmentarzu, gdzie na grobie Stanisława Pietruszki ps. „Wrzosa” delegacje samorządu, szkół, instytucji i mieszkańców złożyli kwiaty. Ceremonii tej towarzyszyły poczty sztandarowe ze wszystkich szkół w gminie, jednostek OSP w Brzezinach i Gliniku, oraz „Strzelców” i „Orląt” z Nawsia, natomiast Tomasz Maksoń z Powiatowego Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach zaprezentował rekonstrukcję munduru Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystość wzbogaciły recytacje wierszy w wykonaniu laureatów powiatowego etapu Wojewódzkiego Turnieju Poezji i Prozy „Zawsze Wierni”. Patriotyczne utwory zaprezentowali Anita Chodak i Dawid Kipa ze Szkoły Podstawowej w Gliniku oraz Szymon Błoniarz z SP nr 2 w Brzezinach-Berdechowie.

Złożenie kwiatów na miejscu pochówku Stanisława Pietruszki było oddaniem hołdu nie tylko jemu, ale także innym żołnierzom wyklętym, a w szczególności tym pochodzącym z gminy Wielopole Skrzyńskie czyli ks. Julianowi Śmietanie i Józefowi Kuczkowi oraz Ludwikowi Marszałkowi, Piotrowi Brzozowskiemu, Tadeuszowi Brzozowskiemu, Władysławowi Brzozowskiemu, Tadeuszowi Bujakowi, Eugeniuszowi Chmurze, Maksymilianowi Gąsiorowi, Janowi Kuli, Stanisławowi Marszałkowi, Józefowi Orkiszowi, Józefowi Ozdze, Stanisławowi Ozdze, Marianowi Pazdanowi, Władysławowi Perłowskiemu, Janowi Pijarowi, Franciszkowi Wojnarowskiemu i Henrykowi Zachowi.

Drugą, wieczorną część obchodów, zorganizowano w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku. Tam młodzież z wielopolskiego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, pod kierunkiem Grzegorza Piękosia, zaprezentowali okolicznościową inscenizację. Przybliżała ona okoliczności, z jakimi mierzyły się osoby nazywane żołnierzami wyklętymi.

FOTO: GOKiW WIELOPOLE SKRZYŃSKIE