nagrody dla poetow

Nagrody dla poetów

SĘDZISZÓW MAŁOPOLSKI W przypadający 21 marca Światowy Dzień Poezji w ratuszu ogłoszone zostały wyniki konkursu na wiersz o Sędziszowie Małopolskim. Laureaci odebrali nagrody i zaprezentowali swoje utwory.

Konkurs ogłoszony został 6 grudnia ub.r. przez burmistrza miasta i radę seniorów, a jego pomysłodawczynią jest sędziszowska poetka Zofia Migała. Inspiracją do zorganizowania konkursu była 540. rocznica nadania praw miejskich, którą Sędziszów Małopolski obchodził niespełna miesiąc temu, 28 lutego.

Komisja konkursowa oceniła 44 wiersze, z czego 36 w kategorii „dzieci i młodzież” (osoby do 18 roku życia), siedem w kategorii „dorośli” (19-59 lat) oraz jedną w kategorii „seniorzy” (60 lat i starsi). – Może się wydawać, że tych czterdzieści kilka prac to nie jest dużo. Ale zaręczam, że to bardzo dużo. W niejednym konkursie uczestniczyłam jako juror. Jeżeli konkurs jest złożony z prozy i poezji, to na konkurs poetycki tych prac wpływa dużo mniej. Poezja jest trudną sztuką, a tematyczne wiersze w ogóle są ciężkie do napisania. Kiedy coś wychodzi nam z duszy, z serca, to po prostu wypływa to na kartkę, a w przypadku wierszy tematycznych trzeba się trzymać pewnych sztywnych ram – wyjaśnia Małgorzata Żurecka, prezes rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich, która była przewodniczącą komisji sędziowskiej.

News will be here

W najmłodszej kategorii wiekowej pierwsze miejsce zajęła Gabriela Fitoł, która napisała wiersz „Sędziszów Małopolski”. Trzy równorzędne drugie nagrody jurorzy przyznali Darii Bołbie („Zachować historię w pamięci”), Beacie Kubik („Tutaj się zaczęło”) i Julii Drwal („Kilka słów o historii Sędziszowa Małopolskiego”). Nagrody za trzecie miejsce trafiły do Zuzanny Bromilskiej („Sekrety Sędziszowa”) i Katarzyny Skoczek („Zegar”).

Wśród dorosłych wygrał Sławomir Pluta, autor wiersza „Sędziszów”. Druga lokata przypadła Sylwii Betlej, która napisała utwór „Dzieje Sędziszowa”. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Emilia Matusz („Mówiła mi mama”), Aneta Budziwojska („Pod skrzydłami Sędzisza”) i Agnieszka Idzior („Na czarno-białej fotografii”).

Jedyny senior, który przystąpił do konkursu, to Kazimierz Czapka, który napisał „Sędziszowską epopeję”. Autor tego wiersza został dodatkowo wyróżniony przez juniorów. Komisja konkursowa wytypowała go zaprezentowania swojego utworu podczas uroczystych obchodów jubileuszu miasta, które odbyły się 28 lutego w domu kultury.