wlamywacz

Przestępcy nie odpoczywają na feriach. Przed wyjazdem zabezpiecz mieszkanie

Zbliżające się ferie zimowe to okazja do wyjazdów na wypoczynek. Kilkudniową lub nawet kilkunastodniową nieobecność mogą wykorzystać przestępcy, plądrując mieszkania, domy czy garaże. Są jednak sposoby, żeby ograniczyć ryzyko włamania i kradzieży.

– Pamiętajmy, aby pozostawić drzwi i okna zamknięte. Opuszczając na dłużej mieszkanie, nie zostawiajmy widocznych oznak swej nieobecności – doradzają policjanci.

Z nieocenioną pomocą może przyjść członek rodziny, sąsiad czy znajomy, który odwiedzi od czasu do czasu opuszczone przez właścicieli mieszkanie i opróżni skrzynkę z korespondencji, otworzy na krótko okna albo włączy na jakiś czas światło w kuchni czy którymś z pokojów.

– Planując wyjazd, nie informujmy o tym w mediach społecznościowych. Przestępcy także w ten sposób dowiadują się, że mieszkanie pozostaje bez domowników. Nie bójmy się poprosić sąsiadów, aby zwracali uwagę czy w pobliżu domu, mieszkania nie kręcą się obcy ludzie. Jeśli sami jesteśmy świadkami takiej sytuacji, zapamiętajmy ich wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą, natomiast spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło – radzą funkcjonariusze.

Policjanci przypominają też, że najpewniejszym miejscem do przechowywania pieniędzy, dewiz czy też biżuterii jest bank. Chowanie ich w mieszkaniu jest mało skuteczne, ponieważ przestępcy bardzo szybko znajdują ukryte w różnych miejscach pieniądze i wartościowe rzeczy.

Jeśli dojdzie już do przestępstwa, to jak najszybciej trzeba o tym poinformować policję.

FOTO: PIXABAY