czad2

Policjanci i strażacy ostrzegają mieszkańców powiatu przed czadem

Z powodu zatrucia tlenkiem węgla, co roku w Polsce umiera kilkadziesiąt osób, a wiele więcej ulega podtruciu. Często takich sytuacji można uniknąć. Żeby uchronić mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego przed zatruciem czadem, policjanci i strażacy spotykają się z mieszkańcami, ostrzegając o zagrożeniach.

Wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest paliwami, które spalając się, wytwarzają tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą. Już jego niewielkie stężenie może powodować złe samopoczucie, utratę przytomności, a nawet śmierć. Niestety, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego typu zagrożeń, dlatego też mundurowi ostrzegają przed nimi, spotykając się z mieszkańcami powiatu.

Strażacy i policjanci przypominają, że aby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla należy właściwie dbać o systemy grzewcze i wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem. Trzeba sprawdzać, czy piecie, kominki oraz inne źródła ciepła są sprawne i właściwie podłączone do instalacji kominowych. Ważne jest także prawidłowe działanie kanałów wentylacyjnych.

News will be here

Każda usterka w tych urządzeniach może spowodować zatrucie tlenkiem węgla, który jest bardzo podstępną trucizną, gdyż nie ma zapachu, smaku, koloru. Nie można go więc wyczuć żadnymi zmysłami, konieczne są odpowiednie urządzenia.

Czad powstaje podczas spalania drewna, węgla, gazu, a także innych paliw, jeśli w piecu jest zbyt mało tlenu potrzebnego do spalania. Dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad: zapewnieniu stałego dopływu świeżego powietrza (np. poprzez uchylenie okna) w pomieszczeniach, gdzie dochodzi do spalania, niedokonywaniu przeróbek kominów na własną rękę, regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych urządzeń grzewczych i systemów kominowych, niezasłanianiu kratek wentylacyjnych. Oprócz tego bardzo pomocne jest umieszczenie w pomieszczeniach specjalnych czujników ostrzegających przed wydobywaniem się tlenku węgla.

Jak rozpoznać zatrucie tlenkiem węgla? Otóż można je podejrzewać u osób, u których pojawiają się objawy takie jak bóle głowy, zawroty, uczucie odurzenia. Jeżeli czas działania czadu na organizm przedłuża się, dochodzi do utraty przytomności. W takich sytuacjach niezbędne jest jak najszybsze usunięcie poszkodowanego z pomieszczenia, w którym się znajduje, skontrolowanie jego oddechu, a w przypadku bezdechu niezwłocznie należy rozpocząć sztuczne oddychanie. Jeśli poszkodowany oddycha, nieprzytomnego należy ułożyć na boku i poczekać na karetkę pogotowia.

Zgodnie z art. 62 ustawy „Prawo budowlane” obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Kontrola ta polega m.in. na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Brak spełnienia takiego obowiązku przez właściciela, stwarza zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników takiego budynku i jest też zagrożone karą grzywny.

FOTO: KPP ROPCZYCE