jubileusz3

Szkoła Podstawowa w Gliniku świętowała jubileusz 70-lecia

Występy artystyczne, przypomnienie historii placówki, podziękowania dla zasłużonych i darczyńców. W środę, 21 grudnia, Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Gliniku obchodziła jubileusz 70-lecia.

Budowa szkoły w Gliniku rozpoczęła się w 1949 r. z inicjatywy Tadeusza Wołoszyna. Trzy lata później, 21 grudnia 1952 r. uroczyście oddano obiekt do użytku. Dokładnie 70 lat po tamtej uroczyści, w Gliniku świętowano jubileusz. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele, do którego uczestnicy przemaszerowali w uroczystym pochodzie wraz z pocztem sztandarowym szkoły. Mszy świętej przewodniczył biskup Edward Białogłowski, który także wygłosił homilię. W koncelebrze towarzyszyli mu ks. dziekan Józef Kłosowski, proboszcz parafii w Brzezinach, ks. Piotr Potyrała, dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz ks. Ryszard Potyrała, proboszcz parafii w Gliniku.

Ze świątyni uczestnicy uroczystości przeszli do szkoły, gdzie złożeno kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą patronowi placówki. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i hymnu szkoły.

– Każdy jubileusz łączy tradycję z nowoczesnością, a doświadczenie z młodością. Jednak i dawniej, i dziś nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy oddali szkole swoje umiejętności, entuzjazm i serce. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli swoją obecność w historii naszej szkoły, którzy ją tworzyli, rozwijali, wspierali. Wielu z nich nie ma już wśród nas, jednak pozostawili po sobie niezatarty ślad swego istnienia – powiedziała w swoim przemówieniu Wioletta Sarna, dyrektor szkoły.

Uczniowie, przygotowani przez Lucynę Woźny, wystąpili w części artystycznej ,,Przeszłość zachowana w pamięci jest częścią teraźniejszości”. W trakcie programu odbyła się też prezentacja historii szkoły. Zawarto w niej najważniejsze wydarzenia z życia placowki oraz jej osiągnięcia w aspekcie dydaktycznym, wychowawczym, opiekuńczym i organizacyjnym, począwszy od czasów budowy aż po dzień dzisiejszy. Zaprezentowani zostali dyrektorzy szkoły, księża, nauczyciele i poszczególne roczniki uczniów wraz z wychowawcami. Nie zabrakło także podziękowań dla osób związanych ze szkołą w ciągu 70 lat jej istnienia.

Część artystyczną uświetniły recytacje oraz występy wokalne i taneczne. Widowiskowy taniec świąteczny, przygotowany przez wychowawczynie Ewelinę Muchę i Katarzynę Wisz, zaprezentowały uczennice klas III i IV. Dzieci z „zerówki” przypomniały natomiast, że każdy, wzorem patrona szkoły, powinien dążyć do świętości, z wielkim zapałem śpiewając oraz tańcząc w rytm piosenki ,,Święty uśmiechnięty”. Występ przedszkolaków przygotowała Ewa Wojnarowska.

Nie zabrakło również pięknych piosenek w wykonaniu chóru szkolnego oraz solistek Amelii Proczek, Amelii Maziarz, Martyny Stasiowskiej, Natalii Bieszczad, Martyny Krajewskiej i Zuzanny Dubiel. Wystąpił także Piotr Kulig, dając popis gry na skrzypcach. Występy wokalne przygotował Arkadiusz Zygmunt, który czuwał też nad oprawą muzyczną. W obsłudze nagłośnienia pomagali uczniowie klasy VII: Maciej Godek i Filip Stasiowski oraz absolwent Karol Król.

Część artystyczna zakończona została polonezem, zatańczonym przez uczniów klas V, VII i VIII. Do występu przygotowała ich Beata Chodak, która zadbała też o profesjonalne kostiumy dla tancerzy.

Program wspomnieniowo-artystyczny prowadzili ósmoklasiści Aleksandra Strzępek, Anita Chodak i Dawid Kipa, a wiersze recytowali Martyna Krajewska z klasy VII, Rafał Staroń z klasy V oraz Anna Pacanowska, Natalia Haber i Paweł Staroń z klasy VIII.

Dyrektor szkoły wręczyła podziękowania osobom zasłużonym dla placówki. W tym gronie znalazł się m.in. Władysław Zygmunt, emerytowany dyrektor. Podziękowania otrzymali także wójt gminy Wielopole Skrzyńskie Marek Tęczar, rodzice, emerytowani nauczyciele, pracownicy szkoły i przedsiębiorcy, a także biskup Białogłowski. Rada rodziców i uczniowie szczególną wdzięczność wyrazili natomiast dyrektorce szkoły, wójtowi i proboszczowi.

Uroczystość odbyła się w udekorowanej sali gimnastycznej, o oprawę której postarały się Barbara Pawełek, Magdalena Drygaś, Ewa Wojnarowska, Ewa Włodyka, Leokadia Krawiec, Teresa Gajda i Halina Olech. Wystawę zdjęć i materiałów archiwalnych związanych z działalnością szkoły przygotowała natomiast Anna Kwiatek we współpracy z Iwoną Ruban, Małgorzatą Świstak i Teresą Gajdą.