korlaiki glowne

Na „Obiadach Czwartkowych” w Kantorówce nauczyli się robić biżuterię z koralików

Jak zrobić biżuterię z koralików? Tego dowiedzieli się uczestnicy ostatnich „Obiadów Czwartkowych”, które cyklicznie organizowane są w Kantorówce w Wielopolu Skrzyńskim.

Katarzyna Rygalik, studentka komunikacji międzykulturowej na Uniwersytecie Rzeszowskim i animacji kultury regionalnej w Policealnym Studium Animatorów Kultury w Krośnie, poprowadziła warsztaty rękodzielnicze ,,Biżuteria koralikowa – podstawy krywulki”. Spotkanie w czwartek, 15 grudnia, było okazją do poznania dawnego rękodzieła artystycznego regionu Karpat, który słynął z tradycji wyrobu i noszenia biżuterii koralikowej. Przykładem są choćby krywulki czyli szerokie naszyjniki noszone przez Łemikinie. Inna biżuteria regionu to gardena czyli długi naszyjnik zakładany przez kobiety huculskie, sylianka z czarno-czerwonym motywem bojkowskim czy drabynka stanowiąca ozdobę kobiet w różnych częściach Karpat.

Jak się tworzy krywulkę? To bardzo pracochłonne zajęcie, wymagające niezwykłej cierpliwości, determinacji i kunsztu opartego na ponadprzeciętnych zdolnościach manualnych. Polega na nawlekaniu koralików i tworzeniu z nich kolorowych wzorów. Najbardziej ozdobna i bogata krywulka może składać się z nawet pięciu tysięcy koralików, z których każdy jest tej samej wielkości i tyle samo waży. Praca nad jednym naszyjnikiem zajmuje około dwóch tygodni, dlatego instruktorka pokazała uczestnikom „Obiadów Czwartkowych” jak zrobić mniejszą ozdobę – kwiatek lub gwiazdkę – metodą krywulki.