pajak kantorowka

Zrób pająka w Kantorówce 

Przez dwa weekendowe dni w Kantorówce odbywać będą się warsztaty poświęcone tradycyjnym ozdobom świątecznym. Pod okiem etnografki zainteresowani sami zrobią łańcuch, bombkę albo słomkowo-bibułkowego pająka, zwanego krystalicznym.

W sobotę, 26 listopada, zajęcia rozpoczną się o godz. 15:30. Tego dnia głównym „bohaterem” będzie pająk krystaliczny. To jedna z tradycjnych dekoracji świątecznych. Pająki wykonywano w różnych wersjach. Krystyliczne budowano z różnej wielkości geometrycznych konstrukcji, składających się z żytniej słomy ciętej na proste kawałki o tej samej długości. Ich boczne rogi, wierzch i dół ozdabiano kolorowymi kwiatuszkami i pomponikami z bibuły, albo zwisającymi łańcuszkami, które składano z bibułkowych ozdób przeplatanych słomką. Podczas sobotnich zajęć każdy uczestnik będzie mógł zrobić swojego pająka. Wcześniej prowadząca warsztaty Justyna Niepokój-Gil opowie o tradycyjnych ozdobach choinkowych oraz o odświętnym wystroju izby sprzed stu lat.

W niedzielę, 27 listopada, warsztaty rozpoczną się o godzinie 12:15. W teń dzień organizatorzy zapraszają szczególnie dziadków i rodziców z dziećmi. Podczas spotkania będzie można wykonać dwie tradycyjne ozdoby choinkowe np. łańcuch z kokardek lub kwiatuszków przeplatanych słomkami, bibułkową bombkę-kulę w wybranym kolorze lub małego pajączka na choinkę.

Prowadząca zajęcia Justyna Niepokój-Gil to etnografka, animatorka kultury, autorka scenariuszy warsztatów muzealnych oraz artykułów popularno-naukowych. Od 15 lat związana jest z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W ramach projektów i etnograficznych badań terenowych współpracuje również z Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie oraz Etnocentrum w Krośnie oraz bibliotekami i domami kultury. Należy do Stowarzyszenia Muzealników Polskich i rzeszowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Chętnie podróżuje i organizuje spotkania z podróżnikami w ramach cyklu „Z 4 stron świata”, pisze artykuły do magazynu „Sielskie Życie”.