plakat nowy

Test na HIV jest anonimowy, bezpłatny i bez skierowania. Gdzie można go zrobić?

Jak wynika z informacji Krajowego Centrum ds. AIDS, tylko około 10-20 proc. dorosłych Polaków wykonało test w kierunku HIV. Przyczynami tego, że osoby, które rozpoczęły życie seksualne tak rzadko poddają się temu badaniu, są wstyd, strach i stereotypy. Specjaliści zachęcają, aby przełamać swoje obawy i w trosce o zdrowie zrobić test. Mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego to uczynić w Rzeszowie.

W społeczeństwie pokutuje przekonanie, że „zakażają się inni, a mnie problem HIV/AIDS nie dotyczy”. Aby zmienić ten sposób myślenia, Krajowe Centrum ds. AIDS, które jest agendą Ministra Zdrowia, rozpoczęło kampanię społeczną #jedynytakitest. Jej celem ma być zachęcanie – w szczególności ludzi młodych – do wykonania, najczęściej po raz pierwszy w życiu, testu na HIV, jako wyrazu troski o własne zdrowie.

Wiele osób myśli, że problem zakażeń HIV (i innych przenoszonych drogą płciową) dotyczy jedynie wybranych grup społecznych: osób stosujących narkotyki, świadczących usługi seksualne czy osób homoseksualnych. To nie jest prawda. Dotyczy on każdego, kto rozpoczął życie seksualne. Często nie wiemy, jaką przeszłość seksualną miał nasz partner, czy chociaż raz w życiu nie miał kontaktu seksualnego z osobą, która mogła być zakażona HIV. On mógł o tym nie wiedzieć, ponieważ nie da się rozpoznać HIV po wyglądzie. Wciąż niewiele osób wie, że test w kierunku HIV można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania.

Statystycznie każdego dnia trzy osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30 proc. osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą zakażać innych. HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.

Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Jest naturalnym dbaniem o zdrowie swoje i partnera albo partnerki. Nie robiąc testu, odbieramy sobie szansę na długie życie.

– Dzięki wczesnemu wykryciu zakażenia można zastosować skuteczne leczenie, które pozwoli w zasadzie normalnie żyć z wirusem. Dlatego tak ważne jest wykonanie testu – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, specjalista epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. Mieszkańcy powiatu ropczycko-sędziszowskiego mogą taki test wykonać w PKD przy NZOZ Medikal w Rzeszowie, przy ul. Wierzbowej 2. Jest on otwarty w piątki od godz. 15:00 do 18:00 i w soboty od godz. 11:30 do 14:30. Trzeba mieć na uwadze, że ostatni klient jest przyjmowany pół godziny przed zamknięciem punktu. Obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. W PKD jest możliwość wykonania szybkich testów w kierunku HIV, HCV i kiły, których wynik jest do odebrania po 20 minutach. Jest też uruchomiony telefon informacyjny. Na numer 513 652 351 można dzwonić we wtorki od godziny 12:00 do 16:00 i w czwartki od godz. 10:00 do 14:00.