seniorzy

Sędziszowscy seniorzy przystępują do porozumienia 

Obradująca w czwartek, 17 listopada, sędziszowska rada seniorów podjęła uchwałę o przystąpieniu do Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów. Już 8 i 9 grudnia w Krakowie odbędzie się kongres tej organizacji, na który pojadą dwie przedstawicielki rady z Sędziszowa Małopolskiego.

– To porozumienie powstało 21 sierpnia 2015 r. Utworzone zostało z inicjatywy rad z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Poznania, Opola oraz Polskiej Unii Seniorów – mówi Teresa Kochmańska, przewodnicząca Rady Seniorów w Sędziszowie Małopolskim.

Jakie będą korzyści z przystąpienia sędziszowskich seniorów do ogólnopolskiego porozumienia? – Myślę, że otwierają się przed nami nowe drzwi. Co do konkretów, będę mogła powiedzieć więcej, kiedy wrócimy z kongresu w Krakowie. Do tej pory działania naszej rady ukierunkowane były na rozkręcenie środowiska senioralnego w naszej gminie i na pomocy w działalności Klubu Seniora. Teraz będziemy mogli spojrzeć szerzej i zobaczyć, co można zrobić na szczeblu wojewódzkim czy centralnym – dodaje przewodnicząca Kochmańska.

Jak wynika z postanowień Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów, do podstawowych celów tej organizacji należą m.in. wpływ na ustawodawstwo parlamentarne w sprawach seniorów, podniesienie rangi rad seniorów czy likwidacja barier i utrudnień takich jak brak budżetu i warunki rad seniorów.