wojacy koncert a glowne

Koncert piosenek legionowych w Ropczycach. Zobacz zdjęcia

W przeddzień Święta Niepodległości w Powiatowym Centrum Edukacji Kulturalnej w Ropczycach, podczas koncertu „A cóż to za wojacy?”, rozbrzmiały znane i nieznane piosenki legionowe.

Wykonawcami byli uczniowie i nauczyciele liceów ogólnokształcących z Ropczyc i Sędziszowa Małopolskiego, Zespołu Szkół Technicznych w Sędziszowie Małopolskim oraz Zespołu Szkół im. Zwierza w Ropczycach, Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ropczycach. Przed publicznością zaprezentowali się także przedstawiciele ropczyckiego Centrum Edukacji Muzycznej Music Team.

Koncert poprowadzili Elżbieta Orzech z PCEK oraz miejscowy poeta Waldemar Wilk, który zaprezentował patriotyczne wiersze swojego autorstwa.

Na koncert złożyły się piosenki znane oraz mało lub w ogóle nieznane. Legionowe pieśni mają często ciekawą historię powstania. Żołnierze układali ich słowa spontanicznie do usłyszanych ludowych melodii, w marszu, na kwaterach, czy nawet na froncie. Autorzy uzupełniali się, tworząc kolejne zwrotki do zasłyszanych wcześniej piosenek. Utwory, które zostały wybrane do koncertu były tworzone z myślą o legionistach przez artystów lub przez samych legionistów. Przede wszystkim były przez nich śpiewane w chwilach wolnych od walki. Zawarte w nich treści ilustrują to, co działo się w związku z walką o Niepodległą oraz to, co w związku z tym przeżywali Polacy, czyli historię legunów, ich wojennej tułaczki, walki w okopach i na froncie, ofiarności, cierpienia, tęsknoty, ale też heroizmu, odwagi, zapału i nadziei. Zaprezentowane na koncercie piosenki miały różny charakter i nastrój.

Film z koncertu zostanie opublikowany na kanale PCEK na YouTube 20 listopada 2022 r.