pomnik preka

Grób hrabiego Franciszka Ksawerego Preka odzyskał dawny blask

Przechylony, nadgryziony zębem czasu nagrobek hrabiego Franciszka Ksawerego Preka, właściciela dworu w Sielcu, został odrestaurowany. Dawny blask przywrócił mu lokalny artysta Ryszard Gwóźdź.

Pomnik zmarłego w 1863 r. głuchoniemego malarza, pamiętnikarza, podróżnika, znajduje się w bliskim sąsiedztwie kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Sędziszowie Małopolskim. Nagrobek jeszcze do niedawna nie był w najlepszym stanie. – On został bardzo sponiewierany przez czas. Był o 20 cm odchylony od osi. Sam kamień przez lata uległ erozji, był popękany – mówi Ryszard Gwóźdź.

Nagrobek został odkopany, podbetonowany i przy użyciu narzędzi hydraulicznych wyprostowany. Zniszczona warstwa kamienia została mechanicznie usunięta, pęknięcia sklejone żywicą. To nie wszystko. – Trochę artystycznie obrobiłem płaszczyzny, bo one były płaskie. Wprowadziłem trochę ozdobników za pomocą dłuta. Odnowiona została także tablica, która była już bardzo mało czytelna, pomalowana kilkoma warstwami srebrzanki. Ściągnąłem te warstwy i wtedy ukazał się cudowny kamień o kolorze ciemnobłękitnym, który wspaniale współgra z napisem pozłoconym 20-karatowym złotem – wyjaśnia Gwóźdź. Odnowiony nagrobek został zaimpregnowany preparatem powstrzymującym degradację kamienia.

Renowację grobu hrabiego Preka zainicjowało Stowarzyszenie Nasza Ziemia Sędziszowska, a sfinansowała ją Fundacja Polsko-Austriacka „Spichlerz Galicyjski” Rodziny Kapustów. Uroczyste odsłonięcie odnowionego pomnika odbyło się w czwartek, 3 listopada. Uczestnicy ceremonii złożyli na nagrobku kwiaty, zapalili znicze, pomodlili się. Bezpośrednio po uroczystości na cmentarzu, w podziemiach sędziszowskiego ratusza odbył się nostalgiczny wieczór wspomnień poświęcony Prekowi.