projekt lysa gora

Panie z Łysej Góry zakończyły projekt

Spotkania z lekarzem, psychologiem, dietetykiem i zajęcia fitness. Takie zajęcia dla mieszkańców wsi organizowane były w dawnej szkole w przysiółku Łysa Góra w ramach projektu „Podajmy sobie ręce”.

Inicjatywa zaplanowana została przez Koło Gospodyń Wiejskich Łysogórzanki, a konkretnie przez nieformalną grupę „Młode Baby”. Panie, widząc problemy lokalnnego środowiska, wymyśliły działania, które miały na celu wesprzeć mieszkańców w wychodzeniu z traumy pocovidowej oraz budowania więzi społecznych. We współpracy z Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego napisały wniosek i zdobyły grant z Podkarpackich Inicjatyw Lokalnych 2021-2023 z puli na działania przeciw skutkom covid-19. Dostały 5 980 zł.

Początkiem lipca rozpoczął się cykl spotkań mieszkańców ze specjalistami. Najpierw do dawnej szkoły w Łysej Górze przyjechał lekarz, który mówił m.in. o skutkach covid-19 i zapobieganiu chorobie.

Na spotkaniu z panią dietetyk mieszkańcy dowiedzieli się, jak dzięki odpowiedniemu żywieniu zadbać o swoje zdrowie i poprawić odporność. Była też chwila na degustację pysznych koktajli owocowych. Z kolei na zajęciach fitness było trochę gimnastyki oraz porady dotyczące aktywności fizycznej. Spotkanie z psycholożką dotyczyło m.in. wychodzenia z traumy pocovidowej.

W sobotę, 1 października, w budynku w Łysej Górze odbyło się kolejne spotkanie. – Było to zamknięcie i podsumowanie naszego projektu. Każdy napisał czy narysował na kartce, co mu w głowie zostało z tych czterech spotkań, w których wcześniej uczestniczyliśmy – mówi Zofia Bieszczad, prezes KGW Łysogórzanki.

FOTO: KGW ŁYSOGÓRZANKI

– Na spotkaniu 1 października, w budynku dawnej szkoły w Łysej Górze, podsumowano projekt „podajmy sobie ręce”.