policjanci

Uwaga kierowcy, zmiany w mandatach. Kara może być dwa razy wyższa

Od soboty, 17 września, wchodzą w życie zmiany w przepisach obowiązujących użytkowników dróg. Nowością jest m.in. podwojenie wysokości mandatów, jeśli ktoś dopuści się „recydywy”, czyli w ciągu dwóch lat popełni kolejny raz podobne wykroczenie.

Jak informuje policja, wykroczenia które będą podlegać recydywie to przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Przykładowo, jeśli kierowca nie ustąpi pierwszeństwa pieszemu, to za pierwszym razem zostanie ukrany mandatem 1 500 zł. Jeżeli w ciągu dwóch lat od tego wykroczenia znów zostanie na tym przyłapany, będzie musiał zapłacić 3 000 zł. Takie same stawki obowiązują za wyprzedzanie na przejściu lub przed nim, niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp., a także omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Więcej będzie kosztować wjechanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie. Za pierwszym razem jest to 2 000 zł, a w recydywie aż 4 000 zł.

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka, pierwsza kara to 2 500 zł, a druga – 5 000 zł.

Jakie są stawki za nadmierną prędkość? Jeżeli kierowca przekroczy prędkość w przedziale od 31 do 40 km/h, to pierwszy mandat wyniesie 800 zł. Jeśli będzie to recydywa, stawka wzrośnie do 1,6 tys. zł. Przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h to kara 1 000 zł lub – w przypadku recydywy – 2 000 tys. zł. Kolejne stawki rosną o 500 zł na każde następne 10 km/h (w przypadku recydywy o 1 000 zł), osiągając maksymalny pułap 2 500 zł w przypadku przekroczenia prędkości o 71 km/h i więcej (recydywa – mandat 5 000 zł).

Od soboty, 17 września, wzrośnie też maksymalna liczba punktów karnych, jaką będzie mógł otrzymać kierowca. Za najpoważniejsze wykroczenia będzie można dostać już nie 10, ale aż 15 punktów karnych. W dodatku trudniej będzie się od nich uwolnić, gdyż będą kasowane nie po roku, ale po dwóch latach, a dodatkowo zniesione zostają szkolenia redukujące liczbę punktów karnych.

W przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd, gdzie grzywna może wynieść nawet 30 tys. złotych.

FOTO: KWP RZESZÓW