szlachetna paczka

Szlachetna Paczka potrzebuje wolontariuszy 

Trwają przygotowania do kolejnej edycji Szlachetnej Paczki. Poszukiwani są wolontariusze, dzięki którym pomoc trafi do potrzebujących mieszkańców naszego powiatu. Ale rekrutowani są nie tylko wolontariusze. Jednocześnie przyjmowane są zgłoszenia osób, które otrzymają dary.

Dzięki Szlachetnej Paczce od wielu lat, przed świętami Bożego Narodzenia, do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji trafiają dary. To może być sprzęt gospodarstwa domowego, odzież, leki, żywność albo inne rzeczy, których potrzebuje dana rodzina czy osoba. Paczki nie są przygotowywane w ciemno. Rodziny wspólnie z wolontariuszami Szlachetnej Paczki określają, co jest potrzebne. Lista potrzeb jest później upubliczniona na stronie internetowej wraz z historią danej rodziny. Darczyńcy sami wybierają, komu chcą pomóc i przekazują te  rzeczy, które zamieszczone są w wykazie potrzeb.

Zgłoś potrzebującego

Zgłaszanie osób, które potrzebują pomocy, już trwa. Potrzebujący nie mogą zgłosić samych siebie, ktoś musi ich wskazać. Może to być zarówno jakaś organizacja, instytucja, ale też osoba fizyczna. Ze strony internetowej Szlachetnej Paczki należy pobrać i wydrukować formularz zgody wstępnej. Trzeba zanieść go rodzinie, dla której ma być przygotowana paczka. Jeśli rodzina podpisze dokument, jego skan trzeba dołączyć do formularza zgłoszenia na stronie internetowej. Potem do akcji wkraczają wolontariusze Szlachetnej Paczki.

– Wolontariusz spotyka się z rodziną, rozmawia z nią, dowiaduje się, co spowodowało trudną sytuację życiową i jakie są potrzeby – wyjaśnia Sylwia Wszołek, wolontariusz Szlachetnej Paczki w powiecie ropczycko-sędziszowskim.

Pomogli 40 rodzinom

Kiedy wolontariusz uzna, że rodzina czy samotna osoba rzeczywiście potrzebuje pomocy, trafia ona do bazy potrzebujących. Po tym, jak zostanie opublikowana w internecie, darczyńcy sami wybierają konkretnych beneficjentów, dla których deklarują przygotowanie paczek z pomocą materialną odpowiadającą wymienionym potrzebom.

Wolontariusze nie tylko spotykają się z rodzinami, przeprowadzają wywiady środowiskowe i podejmują decyzję, kogo zakwalifikować do pomocy. Później muszą odebrać paczki od darczyńców, a następnie – podczas tak zwanego weekendu cudów – rozwieść je do rodzin.

– W tamtym roku było nas około 15 osób, a pomogliśmy 40 rodzinom. Średnio na rodzinę przypada około 20 paczek, ale była jedna, która dostała aż 38 pakunków. Kiedy patrzyli, jak dwoje wolontariuszy wynosi z samochodu kolejne paczki, emocje rosły – mówi Sylwia Wszołek. Wspomina także ogromny wybuch radości jednej z kobiet, która dostała pralkę. – Ta pani zaczęła skakać, piszczeć i krzyczeć ze szczęścia – dodaje wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Jak zostać wolontariuszem?

Obecnie trwa rekrutacja wolontariuszy do tegorocznej edycji. Im więcej osób się zgłosi, tym łatwiej będzie sobie poradzić ze wszystkimi zadaniami. Co trzeba zrobić, żeby dołączyć do grona wolontariuszy? Trzeba wejść na stronę internetową szlachetnapaczka.pl, kliknąć „Zostań Wolontariuszem” i postępować dalej według wskazówek. Na podjęcie decyzji zostało już tylko około tygodnia.