quad

Strażacy z Blizny na akcję pojadą quadem

Takiego sprzętu, jakim dysponują druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bliźnie, nie ma żadna inna jednostka w powiecie. W sobotę, 10 września, strażacy uroczyście powitali quada wraz z przyczepką i noszami ratowniczymi.

Jednostka w Bliźnie położona jest w specyficznym terenie. Wokół jest dużo lasów, gdzie nieraz ciężko dojechać jest samochodem strażackim, a quad poradzi sobie bez problemu. Pojazd ten przyda się nie tylko w akcjach ratowniczych czy poszukiwawczych, ale do zabezpieczania biegów czy innych imprez, które są dość często w bliźnieńskich lasach organizowane. Dlatego już jakiś czas temu zrodził się pomysł, żeby kupić quada. Druhowie z Blizny sami zaczęli też starać się o fundusze na ten sprzęt. – Ostatecznie quada za 47 tys. zł kupiła nam gmina, natomiast za nasz wkład własny i pieniądze, które pozyskaliśmy od sponsorów, kupiliśmy przyczepkę wraz z noszami, co kosztowało 9,4 tys. zł – wyjaśnia Wojciech Król, prezes OSP w Bliźnie. Zaznacza, że nosze sprawdzą się w różnych warunkach – na ziemi, śniegu czy błocie i mogą być też wykorzystane przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

– Quad zwiększa możliwości dojazdu w ciężko dostępne miejsca. Może być wykorzystywany nie tylko w Bliźnie i gminie Ostrów, ale także innych miejscach w powiecie, na przykład w gminie Wielopole Skrzyńskie, gdzie jest trudny teren – mówi Krzysztof Bajger, komendant gminny OSP w Ostrowie.