hejt

Hejt stał się codziennością. Jak sobie z nim radzić?

Obraźliwe, wulgarne, niemiłe komentarze w sieci to codzienność. Wpisy tzw. hejterów bardzo często dotyczą konkretnych osób lub grup społecznych. Jak informują policjanci, autorzy nienawistnych wpisów mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności zarówno karnej, jak i cywilnej.

Internet jest miejscem, gdzie można nie tylko miło spędzić czas, ale także najczęściej spotkać się z mową nienawiści, czyli tak hejtem. – Czasami nawet pojedyncze słowo może wyrządzić olbrzymią krzywdę. Konsekwencja hejtu to przede wszystkim obniżenie poczucia wartości osoby napiętnowanej, które może doprowadzić także do problemów zdrowotnych. Osoba, która jest ofiarą hejtu, żyje w bardzo dużym stresie. Może cierpieć na bezsenność, nerwicę, depresję, a nawet podjąć próby samobójcze – wyjaśnia mł. asp. Wojciech Tobiasz z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach.

Jak walczyć z hejtem? Policjanci radzą, żeby nie czytać negatywnych opinii i nie wchodzić z hejterami w dyskusję. Wówczas mogą się oni znudzić i odpuszczą. – Skutecznym sposobem może być zablokowanie konta hejtera, tak aby nas i naszej aktywności nie widział. Można również zgłaszać takie konto administratorom oraz właścicielom portali społecznościowych, którzy mogą zablokować lub usunąć hejtera – radzą mundurowi.

Ropczyccy policjanci przygotowali poradnik wraz ze spotem filmowym zawierającym informacje o hejterach oraz ostrzeżenia, jak się przed nimi ustrzec. Zobaczysz go tu https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/komendy-policji/kpp-ropczyce/wydarzenia/110262,Wspolne-dzialania-Policji-i-mediow-przeciw-hejterom.html