lesna ogrodnicza remont

Remont drogi na Granicach jeszcze w maju  

Jak zapowiada starosta w drugiej połowie maja powinny ruszyć prace przy przebudowie drogi powiatowej, przebiegającej przez ulice Ogrodniczą, Leśną oraz fragment Gnojnicy. Do remontu idzie kilka kilometrów jezdni. Dobudowany będzie też chodnik.

Prowadzący inwestycję urzędnicy starostwa zdążyli już otworzyć oferty od firm, które podjęłyby się przebudowy drogi. Spośród trzech nadesłanych propozycji najtańszą ofertę przedstawiła Eurovia, która wyceniła przedsięwzięcie na nieco ponad milion 100 tysięcy złotych. Sam powiatowy urząd szacował, że modernizacja trasy przez Ogrodniczą, Leśną i Gnojnice pochłonie około 12 milionów. – Cieszę się, że wstrzeliliśmy się w kosztorys, że praktycznie całą dotację weźmiemy (remont będzie dofinansowany z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – przyp. red.) – mówi nam starosta ropczycko-sędziszowski, Witold Darłak. Szef urzędu dodaje, że 26 w zeszłym tygodniu zarząd powiatu zatwierdził ofertę Eurovii i to z nimi podjęta zostanie współpraca. Na najbliższy piątek zaplanowano z kolei sesję rady powiatu, podczas której, jak zapowiada Darłak podjęta zostanie uchwała o zaciągnięciu pożyczki pod szykowaną rozbudowę. – Po piątku 6 maja będzie już możliwość podpisania umowy z wykonawcą i wejścia w teren – zapowiada starosta.

Start z której strony? Nie wiadomo

Jak szacuje w rozmowie z nami Darłak, pierwsze roboty na drodze powinny rozpocząć się pod koniec maja. Szef urzędu na ten moment nie jest jednak w stanie powiedzieć od którego miejsca wystartują prace. A sama inwestycja jest dość rozległa. Na całej długości ulicy Leśnej położona zostanie nowa nawierzchnia. Na niektórych odcinkach planowane jest też poszerzenie drogi. Nowy asfalt będzie też w Gnojnicy, we fragmencie łączącym wieś z ulicą Leśną. Z kolei na styku Ogrodniczej i Leśnej dobudowany zostanie chodnik. Jak podaje starosta, nowy szlak dla pieszych ma liczyć około 2 kilometry. Z kolei nowa jezdnia będzie położona na 4 kilometrowym odcinku.

Chcą wydać ponad 25 milionów

Włodarz powiatu chwali się, że  przebudowa trasy biegnącej przez Ogrodniczą, Leśną i część Gnojnicy to fragment większych działań inwestycyjnych realizowanych w tym roku. Trwa już np. rozbudowa drogi powiatowej przebiegającej przez Górę Ropczycką, Zagorzyce i Szkodną. – Razem z Leśną te dwa zadania już dają nam koszty na poziomie 23 milionów. Do tego trzeba też doliczyć bazę techniczną (jej modernizację za ponad 2 miliony; więcej o tym piszemy na str. 5 – przyp. red.) – wylicza starosta. Darłak mówi też, że powiat stara się także o uzyskanie dofinansowania z ministerstwa infrastruktury na most w Niedźwiadzie. Według starosty, to czy samorząd otrzyma na ten cel pieniądze powinno być jasne na przełomie maja i czerwca. Jeśli tak by się stało, to starostwo w tym roku zaczęłoby realizować budowle na ponad 25 milionów złotych. – W poprzedniej kadencji mniej więcej przez cztery lata wydaliśmy tyle, ile teraz w ciągu jednego sezonu inwestycyjnego – stwierdza Darłak.

Przebudowa drogi powiatowej w ciągu ulic Ogrodniczej, Leśnej, a także Gnojnicy powinna zostać zrealizowana do wiosny 2023 roku.

remont granice
Przez ulicę Leśną, gdzie skupi się największa część planowanego remontu można np. dojechać do stojącego na Granicach Krzyża III Tysiąclecia. Sama ulica jest w tym momencie pełna dziur, więc na pewno przyda się tam nowy asfalt. FOTO: M. FROŃ