turniej rowerowy iwierzyce

Bezpieczeństwo na rowerze? Dzieciaki to umieją

Jak sobie radzą z gwałtownymi skrętami? A jak z nawrotem, albo jazdą z jedną ręką na kierownicy? To sprawdzano u jeżdżących na rowerze uczniów podczas gminnego turnieju bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Impreza miała miejsce we wtorek, w budynku po dawnym gimnazjum, gdzie obecnie mieści się podstawówka w Iwierzycach. Sam turniej składał się w sumie z dwóch etapów: pisemnym, gdzie uczniowie odpowiadali na przygotowane pod okiem policji pytania dotyczące odpowiedniego zachowania w ruchu drogowym. I praktycznym. Tam, dzieciaki musiały popisać się swoimi umiejętnościami z prawidłowej, a przede wszystkim bezpiecznej jazdy na rowerze. Na rozmieszczonym na sali gimnastycznej torze przeszkód czekały więc slalom, nawrotka i inne rowerowe wyzwania. – Było super, ale miałam trochę stresu – komentowała nam na gorąco po swoim przejeździe Kornelia Kościak, uczennica V klasy z podstawówki w Iwierzycach. – Mieliśmy chyba trochę za mało czasu, żeby przygotować się do zawodów – dodaje dziewczyna. To, że było dość mało czasu na organizację mówili nam też gospodarze imprezy. Turniej wrócił jednak po dwuletniej przerwie. W 2021 i 2020 roku z uwagi na pandemie dzieci nie uczestniczyły w rowerowych zawodach.

We wtorkowym turnieju startowało 25 uczniów, z czterech szkół z terenu gminy. Oprócz gospodarzy z Iwierzyc, na rowerach jeździli też podopieczni podstawówek z Olchowej, Wiercan i Nockowej. – Lubię rower, jeżdżę nim praktycznie co drugi dzień. I to nie tylko tak dla przyjemności, czasem też wsiadam jak trzeba gdzieś pojechać, coś załatwić. A nauczyłem się już jeździć w przedszkolu – relacjonował nam Mikołaj Mędygrał, który również brał udział w zawodach.

Na piątek, 13 maja zaplanowana jest powiatowa edycja zawodów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Turniej dla dzieci z całej naszej okolicy zorganizowany zostanie w miasteczku rowerowym w Sędziszowie.