dandelion_field_grass_meadow_land-454.jpg!d

Wiosenne apsik! Poradnik Reportera – Joanna Siewierska

Wiosna to utrapienie dla alergików. Choroby alergiczne nie bez powodu są uznawane za choroby cywilizacyjne dwudziestego pierwszego wieku. Uważa się, że nawet co trzeci Polak  się z  nimi zmaga.  Kiedy nasz układ odpornościowy nadmiernie i nieadekwatnie reaguje, myląc   na przykład pyłki roślin z groźnymi drobnoustrojami, mówimy o alergii. Nie warto czekać, aż symptomy wiosennej alergii rozwiną się.  Jak sobie z nimi radzić?

Alergia czy przeziębienie?

Wiosna to czas, kiedy rośliny zaczynają pylenie. To również okres, kiedy często łapiemy przeziębienie. Do objawów alergii najczęściej zaliczamy: kichanie, bezbarwną wydzielinę z nosa, katar (nasilający się podczas przebywania na świeżym powietrzu), oraz łzawienie i swędzenie nosa. Podczas przeziębienia dopada nas natomiast ból gardła i mięśni, a początkowo bezbarwna wydzielina z nosa, po paru dniach zmienia kolor na zielony lub żółty. Dodatkowo męczy nas kaszel, ból głowy i gorączka.

News will be here

Prognoza pylenia roślin

Pyłek roślin to jeden z najczęstszych czynników powodujących uciążliwe objawy alergii. W okresie wiosenno-letnim przypada okres pyleń: leszczyny, olszy topoli, brzozy i trawy. Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki, powinniśmy się, zapoznać z kalendarzem pyleń roślin, który jest na bieżąco aktualizowany. W ten sposób dowiemy się kiedy można spodziewać się pierwszych objawów alergii. Aktualnie (od dwunastego do siedemnastego marca) odnotowuje się  spadek stężenia pyłku olszy przy jednoczesnym wzroście stężenia pyłku topoli.

Uprzedź objawy alergii

Zdecydowanie łatwiej, jest uprzedzić objawy alergii niż je powstrzymać. Gdy pojawią się już jej pierwsze objawy, należy liczyć się z tym, że będą się one stawać coraz bardziej uporczywe. Przyjmowanie leków, łagodzi dolegliwości i pozwala prowadzić normalne życie. Zapobiega  także powikłaniom przewlekłego nieżytu nosa takim jak: blokada nosa, alergiczne zapalenie zatok, zapalenie ucha czy utrata węchu. W przeciwieństwie do alergii pokarmowej, w przypadku alergii na pyłki bardzo trudno uniknąć alergenu.  Zwykle konieczne jest przyjmowanie leków. Głównie są to leki przeciwhistaminowe, a także sterydy aplikowane do nosa. Najlepiej wybierać nowoczesne leki przeciwhistaminowe – skutecznie leczą objawy sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, nie powodując przy tym ociężałości, obniżenia koncentracji czy spowolnienia myślenia. Jeśli zauważymy u siebie objawy alergii, to, nawet jeśli nie mieliśmy nigdy zdiagnozowanego uczulenia, powinniśmy udać się do alergologa lub wykonać testy alergiczne. Co ważne, uczulenie na pyłki może pojawić się w każdym wieku.


Źródło: www.medonet.pl/alergia-pod-lupa-przygotuj-sie-na-wiosne/jak-walczyc-z-alergia,przygotuj-sie-na
-wiosenna-alergie–o-tym-warto-wiedziec,artykul,10075831.html