basen

Basen w Ropczycach znowu do zamknięcia. Bo znowu gmina robi remont

Jeszcze tylko przez blisko dwa miesiące miłośnicy basenu będą mogli bez przeszkód i niemal codziennie korzystać z krytej pływalni w Ropczycach. Zarządcy obiektu szykują się bowiem do remontu obiektu, który będzie wymagał zamknięcia krytej pływalni. I to praktycznie na całe lato.

Start wakacji, basen nieczynny

Tym razem na krytym basenie wymieniana będzie cała instalacja odpowiadająca za filtrację i uzdatnianie wody w obiekcie. W zeszłym tygodniu gminni urzędnicy podpisali już umowę z wykonawcą, który podejmie się prac.

Ich charakter skutkuje jednak tym, że kryty basen będzie zamknięty od 18 do 20 sierpnia.

– Nie dało się tego obejść – tłumaczy nam Adam Wojdon, dyrektor Ropczyckiego Centrum Sportu i Rekreacji, które zarządza kąpieliskiem. Podkreśla, że remontowane urządzenia stanowią „serce” basenu i pływalnia nie może bez nich działać.

Do wymiany filtry na 2,5 metra

Co więc będzie konkretnie wymieniane? To m.in. cztery filtry oczyszczające wodę basenową.

– To takie zbiorniki, w których znajduje się piasek, a przez które przepływa woda – opisuje Wojdon.

Jak podaje dyrektor RCSiR każdy z takich filtrów ma 2,5 metra wysokości i 1,8 metra średnicy.

– Do takiego filtra wchodzą dwa kubiki piasku. W trakcie robót trzeba będzie opróżnić te filtry z piasku, wyciąć je, a potem wstawić nowe. To nie jest więc takie łatwe – podkreśla Wojdon.

Wymienione na nowe zostaną także pompy, czy odprowadzające wodę rury. Modernizacja czeka też filtry i stacje uzdatniania wody.

– To są urządzenia, które mierzą zawartość chloru i pozostałej chemii w wodzie – tłumaczy Wojdon.

Działało przez 21 lat

W rozmowie z nami, dyrektor RCSiR podkreśla, że remont całej instalacji był konieczny. Obecnie działające w basenie filtry mają bowiem 21 lat.

– Ta inwestycja była zaplanowana już ze trzy lata temu, ale to się trochę przeciągnęło. Doszliśmy jednak do takiego miejsca, gdzie należało zabezpieczyć basen – mówi Wojdon i dodaje:

– Trzeba było wreszcie podjąć decyzję, żeby nie okazało się, że któryś z filtrów pęknie, czy jakoś się uszkodzi – opisuje szef basenu.

Wojdon: basen kryty zastąpimy otwartym

Dlaczego jednak ta decyzja i związane z nią zamknięcie basenu padło akurat na czas wakacji? Adam Wojdon zdaje sobie sprawę, że tak naprawdę żaden czas na zamknięcie obiektu nie byłby dobry. Ale podkreśla, że dzięki temu, że kryta pływalnia będzie zamknięta na wakacjach, nie ucierpią na tym dzieci ze szkół, które w czasie roku szkolnego były dowożone na basen na zajęcia.

– No i to jest czas letni, gdzie w zasadzie można powiedzieć, że przy ładnej pogodzie zastępujemy basen kryty basenami otwartymi – przekonuje szef RCSiR.

Sauny też zamknięte

Razem z zamknięciem drzwi do pływalni, nieczynne od 18 czerwca do 20 sierpnia będą też znajdujące się w budynku sauna, czy jacuzzi.

– Możemy za to udostępnić grotę solną. Bo to jest niezależny obiekt. Jeżeli ktoś się zgłosi, umówi to będzie można z tej groty korzystać – deklaruje Wojdon.

– Bo to nie jest tak, że my to chcemy specjalnie zamknąć i wziąć sobie wolne. Po prostu trzeba to (remont – przyp. red.) zrobić. A to, co damy radę w tym czasie udostępnić mieszkańcom to udostępnimy – przekonuje szef basenu.

Remont krytej pływalni ma kosztować blisko 770 tysięcy złotych. Całość inwestycji zostanie sfinansowana z własnych funduszy gminy.