rolprzem A1

Ubranie do pracy? Najważniejsze jest zdrowie i funkcjonalność.

Alicja Jakubek (z lewej) i Agnieszką Mazur pomagają klientom dobrać właściwe ubrania.
 

Z Alicją Jakubek i Agnieszką Mazur, doradcami klienta w sklepie Rol-Przem „Kubrak” w Sędziszowie Małopolskim rozmawiamy o tym, jak dobrze, wygodnie i bezpiecznie się ubrać do pracy na zewnątrz, kiedy przychodzą trudne warunki pogodowe?

Co zrobić, żeby zimą praca na zewnątrz była bardziej komfortowa?

Dobrze jest ubierać się w sposób, który nie ogranicza ruchów. Dobrym rozwiązaniem jest też ubieranie się na cebulkę. Kilka warstw ubrań pozwala niektóre z nich zdjąć lub ubrać i dostosować się do temperatury.  Podczas pracy na zewnątrz dbamy przede wszystkim o te części ciała, które najszybciej marzną. Chodzi o ręce, stopy i głowę. Czapka jest ważna.

News will be here

Jakie czapki najczęściej wybierają wasi klienci pracujący na zewnątrz w zimie?

Jeśli jest mróz, warto pomyśleć o kominiarce termoaktywnej. Odprowadzi na zewnątrz pot i pozwoli utrzymać komfort cieplny. Na nią można założyć czapkę.  Niektórzy z klientów wybierają popularne od dawna uszatki. Inni wolą zwykłe czapki z dzianiny.

Rękawice to chyba najszybciej zużywający się element ubrania? Co wybrać, by ciepło, dobrze i bezpiecznie się pracowało?

Niektórzy z klientów stosują dwie rękawice nakładane na siebie. Pierwsze z nich ciepłe, a drugie przystosowane do charakteru ich pracy. Brukarze na przykład wybierają często jako wierzchnie stosunkowo grube rękawice wykonane z dzianiny poliestrowej frotte powlekanej spienionym lateksem. Są wytrzymałe nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też częściowo zabezpieczają przed wchłanianiem wilgoci. Natomiast dzianina dobrze utrzymuje ciepło.

A co jeśli chodzi o bieliznę?

Pierwsze warstwy ubrania powinny dobrze przylegać do ciała i być z materiałów termoaktywnych. Chodzi o materiały, które równocześnie utrzymują ciepło, ale pozwalają na odprowadzanie wilgoci.

To dlatego, jeśli będziemy wykonywać prace fizyczną w zimie, lepiej unikać bielizny bawełnianej.

Jako drugą lub trzecią warstwę ubrań warto założyć elementy ubioru z dodatkiem wełny.

Chodzi o ubrania z polaru?

Tak, ale warto zwrócić uwagę na skład takich tkanin. Polary mogą zawierać wyłącznie syntetyczne włókna, ale mogą mieć też domieszki wełny i wtedy ich funkcjonalność jest wyższa. Przy wyborze polaru trzeba też zwrócić uwagę na tak zwaną gramaturę. Chodzi o gęstość materiału w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy. Im wyższa gramatura, tym cieplejsze będzie ubranie.

Jeśli mówimy o ubieraniu się na cebulkę, to poza bielizną i polarem na wierzch założymy zapewne jeszcze kurtkę. Jakie są tu możliwości?

Kurtki zimowe pozwalają zabezpieczyć się nie tylko przed chłodem i wiatrem, ale też przed deszczem. Zwykle są zbudowane z kilku warstw. Mamy na przykład kurtki z materiału wodoodpornego Oxford 300D od wewnątrz pokrytego warstwą poliuretanu. Warstwa izolacyjna jest poliestrowa, ocieplina czasem z domieszką bawełny, a bliżej ciała pikowana podszewka.

Nasi klienci często wybierają też kurtki typu Softshel, bywają wygodniejsze, są stosunkowo cienkie, a mają dobre parametry utrzymania ciepła i oddychalności.  Materiał przypomina od wewnętrznej strony polar z zewnętrzną warstwą z poliestru, elastyczną, wiatroszczelną, oddychającą i odporną na niewielkie opady atmosferyczne. Takie kurtki są odporne na przemakanie do kilkudziesięciu minut.

Wybierając kurtki na zimę, warto kupić kurtkę z kapturem, który chroni przed opadami, ale i przed przewianiem.

Jeśli ktoś pracuje na budowie, w drogownictwie lub w innym miejscu, gdzie ważna jest widoczność, warto, by wybrał kurtkę ocieplaną odblaskową. Najczęściej ma ona kolor żółty lub pomarańczowy i naszyte pasy odblaskowe. Te ostatnie zwiększają widoczność i bezpieczeństwo, zwłaszcza w ciemności.

Domyślam się, że z podobnych materiałów co kurtki mogą być wykonane spodnie?

Tak, spodnie ocieplane są dodatkowo dostępne w dwóch wariantach. Albo do pasa, albo spodnie ogrodniczki, czyli na szelkach. Tu też materiały odblaskowe są jak najbardziej wskazane i są takie dostępne. 

Co założyć na nogi w zimie, żeby pracowało się dobrze i bezpiecznie?

Do butów warto założyć dobre skarpety. Tu również występują produkty z materiałów termoaktywnych. Jeśli mówimy o skarpetach, to warto pamiętać o nich, wybierając buty, by nie były zbyt dopasowane. W przypadku grubszych skarpet warto dobrać buty o pół numeru większe od tych, które nosi się zazwyczaj.

W przypadku butów zimowych najważniejsza jest odpowiednio wytrzymała i izolacyjna podeszwa. W niektórych typach pracy konieczny jest wybór butów z podeszwami odpornymi na przebicia i podnoskami chroniącymi przed zmiażdżeniem stopy. To buty bezpieczne, które oznaczane są przez producentów  symbolami zgodnymi z normą ISO 20345. Inne rodzaje butów do pracy to obuwie ochronne oznaczone normą ISO 20346 i obuwie zawodowe niewymagające ochrony palców stóp za pomocą podnosków oznaczane normą ISO 20347.

Warto, by podnoski w butach zimowych były wykonane z kompozytu zamiast blachy. Dzięki temu stopa nie będzie się w nich wychładzała. Osoby pracujące w deszczu albo śniegu powinny wybrać buty ochronne impregnowane.

W przypadku butów zimowych warto wybierać te z wyższa cholewką, czyli trzewiki.

W niektórych typach prac dobrym wyborem będą ocieplane gumowce. Sięgają pod kolano i chronią przed wilgocią, mrozem oraz zabrudzeniami.

Klienci, którzy szukają ubrań roboczych, są zwykle zdecydowani co do tego, jakiego rodzaju butów czy odzieży potrzebują, czy raczej liczą na podpowiedzi sprzedawcy?

Często liczą na pomoc i doradztwo. Staramy się rozmawiać, by poznać, jaki jest charakter i warunki pracy, w jakich będzie klient używał odzieży. Z roku na rok dostępność i jakość materiałów ubrań roboczych się zmienia. Kiedyś standardem była koszula flanelowa i waciaki. W niektórych rodzajach pracy to nadal dobre rozwiązanie, ale są też dzisiaj dostępne ubrania robocze wykonane nie gorzej niż specjalistyczna odzież turystyczna. Niektóre modele butów, kurtek i innych elementów roboczych są wykonane tak stylowo, że są chętnie kupowane nie tylko do pracy, ale też do użytku codziennego.

Często zdarza się, że sprowadzamy pod konkretnych klientów nietypowe ubrania zarówno jeśli chodzi o rozmiary jak i wskazania zawodowe.

Ile trzeba wydać na dobre ubranie się do pracy w okresie zimowym, jesiennym i wiosennym?

Nie da się odpowiedzieć, podając jednej kwoty. Dużo zależy od specyfiki pracy, wymagań klienta, jakości jakiej oczekuje i tego jak intensywnie będzie z tej odzieży korzystał. Buty mogą kosztować 65 złotych w najtańszej wersji, ale mogą też kosztować 300 złotych. Podobnie jest z kurtkami. Mamy takie za 95 złotych i takie za 285 złotych.  Warto kierować się jakością i bezpieczeństwem, co nie zawsze oznacza wysoką cenę. Priorytetem powinno być zdrowie i funkcjonalność elementów ubrania, którego potrzebuje klient. Zapraszamy do naszego sklepu, a na pewno znajdziemy dobre, profesjonalne rozwiązanie dopasowane do konkretnych potrzeb.

REKLAMA



Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Administratorzy i moderatorzy podejmą starania mające na celu usuwanie wszelkich uznawanych za obraźliwe materiałów jak najszybciej, jednakże nie jest możliwe przeczytanie każdej wiadomości. Zgadzasz się więc, że zawartość każdego wpisu na tej stronie wyraża poglądy i opinie jego autora a nie administratorów, moderatorów czy webmasterów (poza wiadomościami pisanymi przez nich) i nie ponoszą oni za te treści odpowiedzialności. Zgadzasz się nie pisać żadnych obraźliwych, obscenicznych, wulgarnych, oszczerczych, nienawistnych, zawierających groźby i innych materiałów, które mogą być sprzeczne z prawem. Złamanie tej zasady może być przyczyną natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników (wraz z powiadomieniem odpowiednich władz). Aby wspomóc te działania rejestrowane są adresy IP autorów. Przyjmujesz do wiadomości, że webmaster, administrator i moderatorzy tego forum mają prawo do usuwania, zmiany lub zamykania każdego wątku w każdej chwili jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako użytkownik zgadzasz się, że wszystkie informacje, które wpiszesz będą przechowywane w bazie danych. Informacje te nie będą podawane bez twojej zgody żadnym osobom ani podmiotom trzecim, jednakże webmaster, administrator i moderatorzy nie będą obarczeni odpowiedzialnością za włamania hackerskie prowadzące do pozyskania tych danych.

jeden + 10 =